Nowe oblicze “Światowida” w Elblągu
Po prawie 60 latach budynek Centrum Spotkań Europejskich “Światowid” w Elblągu doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. Placówkę w naszym mieście odwiedził marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu od lat jest miejscem gdzie kultura jest zawsze najważniejsza.
Nie jest to tylko placówka kultury w nowoczesnym pojęciu, ale też instytucja o charakterze edukacyjnym, medialnym i informacyjnym.
Przez te wszystkie lata, „Światowid” był organizatorem i kreatorem kulturalnego życia Elbląga, jak i całego województwa warmińsko-mazurskiego. Organizacja wydarzeń międzynarodowych m.in. Festiwalu Baltic Cup, działalność Kina Światowid czy Regionalnej Pracowni Digitalizacji to tylko niektóre z przedsięwzięć wartych podkreślenia.
Po prawie 60 latach od otwarcia, budynek Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej i lepszego dotarcia do potrzeb i oczekiwań naszych odbiorców.
– Cały czas rozwijamy naszą ofertę. Poprzez rozbudowę, przebudowę i remont „Światowida”, chcemy zwiększyć komfort uczestników naszych przedsięwzięć oraz zaprezentować ich zupełnie nową jakość – mówi Antoni Czyżyk dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. – Mamy coraz więcej pomysłów i zadań. W sposób szczególny chciałbym podkreślić, że po modernizacji cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest wyposażony w windy, podjazdy, platformy dla wózków i odpowiednie oznakowanie. W budynku została zainstalowana klimatyzacja oraz wiele nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań jak np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.
Cały obiekt Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu został rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych.
Rozbudowy doczekało się także Kino Światowid. Dotychczas widzowie mogli korzystać z dwóch sal kinowych – dużej (320 miejsc) i kameralnej (125 miejsc). Trzecia – licząca 76 miejsc – będzie salą studyjną, w której odbywać się będą prezentacje kina autorskiego, studyjnego, amatorskiego oraz spotkania, wykłady i zajęcia z twórcami i ekspertami kinematografii. Patronem sali będzie Stefan Mula, elbląski filmowiec, założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar. Dopełnieniem tych działań będzie utworzenie Centrum Sztuki Filmowej, które będzie realizowało zadania z zakresu edukacji filmowej i medialnej.
Nowa sala kinowa jest w pełni przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo ale także osób niewidomych i niedowidzących. Na sali będą odbywać się regularne seanse filmowe, ruszy także cykl filmowy seansów z audiodeskrypcją. Będzie to jedyna taka sala kinowa w północnej Polsce.
Audiodeskrypcja będzie oparta o system AudioMovie – innowacyjne w skali światowej rozwiązanie polegające na aplikacji na urządzenia przenośne umożliwiającej udostępnianie w kinie audiodeskrypcji oraz audionapisów osobom z ubytkiem wzroku oraz audionapisów osobom z ubytkiem słuchu i wzroku lub cierpiącym na dysleksję. W chwili obecnej wszystkie te osoby ze względu na wrodzoną lub nabytą niepełnosprawność mają ograniczony dostęp do kultury, przez co są wykluczane
z życia społecznego.
– Zmodernizowane zostały także pracownie artystyczne oraz powstały nowe powierzchnie do działań edukacyjnych, w których prowadzona będzie kompleksowa edukacja artystyczna i plastyczna dla wszystkich grup społecznych. Działania te koordynować będzie Centrum Aktywności Społecznej – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur zastępca dyrektora CSE „Światowid”.
Ważną częścią działalności CSE „Światowid” jest również Regionalna Pracownia Digitalizacji na bazie i doświadczeniach której, powstanie centrum edukacji regionalnej z nowocześnie wyposażoną salą multimedialną do organizacji stacjonarnych zajęć z ochrony dziedzictwa kulturowego.
CSE Światowid jest instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
0 komentarzy