.Nowoczesna w Elblągu przeciwko bezpłatnym biletom komunikacji miejskiej dla uczniów

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga radni: Maria Kosecka oraz Paweł Kowszyński apelowali o wprowadzenie bezpłatnych biletów komunikacji miejskiej dla uczniów elbląskich szkół. Przeciwko takiemu rozwiązaniu są jednak elbląscy politycy .Nowoczesnej.

Do naszej redakcji wpłynęło w tej sprawie oświadczenie młodych działaczy partii .Nowoczesna w Elblągu. Publikujemy je poniżej.

„Elbląg jest jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Czy stać go na darmową komunikację miejską dla uczniów? Czy reszta mieszkańców będzie musiała przez to płacić więcej za bilety?

Obiecać można wszystko: od aquaparku po darmową komunikacje miejską. Jednak podstawowe pytanie jakie powinniśmy zadać sobie w kontekście takich obietnic to: czy nas na to stać? Radna niezależna Maria Kosecka oraz Paweł Kowszyński z PiS proponują darmowe przejazdy komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży. Jest to idea z pewnością szczytna, jednak nie wspominają oni o koszcie takiego pomysłu, twierdząc że jest to kwestia drugorzędna. Radna Kosecka wspomina, że Elbląg nie jest w niebezpieczeństwie finansowym i na taką inicjatywę nasze miasto byłoby stać.

Owszem, za rządów Witolda Wróblewskiego dwa lata z rzędu mamy nadwyżkę budżetową i jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość. Dług Elbląga wynosi jednak nadal ponad 300 milionów złotych. Jesteśmy jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Pochodzi on w dużej mierze z czasów, gdy Elblągiem rządził Jerzy Wilk, Grzegorz Nowaczyk oraz Henryk Słonina. Radni Prawa i Sprawiedliwości niedawno jeszcze wspominali, że miasto za mało środków przeznacza na inwestycje, ale i również dług jest za duży, przy czym Prezydent źle z nim walczy. Zapomnieli jednak, że za ich rządów dług tylko i wyłącznie się zwiększył. Jest to więc przykład hipokryzji.

Jako Nowoczesna opowiadamy się za zrównoważonym budżetem i przeciwko wydawaniu ponad stan. Wpływy Zarządu Komunikacji Miejskiej ze sprzedaży biletów w roku 2014 wynosiły ponad 12 milionów złotych. Nie ma konkretnych danych jaki odsetek użytkowników komunikacji miejskiej stanowią uczniowie, jednak istnieje obawa, że wpływy zmniejszyłyby się znacząco. ZKM również jest instytucją zadłużoną.

W dłuższej perspektywie konieczna byłaby więc podwyżka cen biletów. Czy nasze miasto stać na taką zmianę? Zdecydowanie nie. Za rok wybory i elbląscy radni chcą nośnym postulatem osiągnąć poparcie. Takie pomysły to populizm. Trzeba myśleć o mieście perspektywicznie. Dużo lepszym pomysłem byłaby obniżka cen biletów, nie tylko zresztą dla uczniów. Koszt takiego rozwiązania byłby zdecydowanie mniejszy i raczej w tę stronę nasze miasto powinno iść.

Tomasz Budziński
Młodzi .Nowocześni

Więcej o tej sprawie przeczytać można tu: http://fakty.elblag.pl/kolejny-radny-chce-darmowych-przejazdow-dla-uczniow-komunikacja-miejska-w-elblagu/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register