O co rekruter nie może zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca stara się zweryfikować, czy posiadamy kwalifikacje i umiejętności, o których wspomnieliśmy w CV. Nie powinien poruszać pewnych tematów, szczególnie tych, które dotyczą życia osobistego. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, na jakie pytania nie musimy odpowiadać w trakcie spotkania z rekruterem.
Praca na konkretnym stanowisku wymaga określonych kompetencji. Powinniśmy je posiadać, aby ubiegać się o zatrudnienie. Potencjalny pracodawca nie może domagać się od nas informacji dotyczących kwestii takich jak:
- Wyznanie
Wiara to prywatna sprawa pracownika. Wyznanie nie wpływa na to, jakimi jesteśmy księgowymi, sprzedawcami itd. W interesie pracodawcy jest zatrudnić osobę kompetentną. Jej osobiste przekonania nie powinny mieć znaczenia, ponieważ nie wpływają w sposób bezpośredni na pracę.
- Przekonania polityczne
Poglądy polityczne również są prywatną sprawą pracownika. Zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie za pracę, nie zaś za to, że np. podziela światopogląd swojego szefa. W życiu zawodowym liczą się przede wszystkim kwalifikacje. Nauczyciel musi w sposób rzetelny przekazywać obiektywną wiedzę. Nie powinien opatrywać jej politycznymi komentarzami. Analogicznie, dyrektor szkoły, który przyjmuje go do pracy, nie ma prawa pytać, którą opcję polityczną popiera jego potencjalny podwładny.
- Orientacja seksualna
Dla większości klientów sklepu czy restauracji nie ma znaczenia orientacja seksualna osoby, która ich obsługuje. Ta kwestia tym bardziej nie powinna być przedmiotem zainteresowania pracodawcy. Podwładnych ocenia się, uwzględniając jakość ich pracy, zaangażowanie, umiejętności itd. To, co pracownicy robią w czasie wolnym, jest ich prywatną sprawą. Wkraczanie w tę sferę stanowi naruszenie prawa do prywatności.
- Pochodzenie etniczne
Odmienny kolor skóry, nietypowe rysy twarzy itd. – istnieje wiele oznak świadczących o pochodzeniu etnicznym pracownika. To, jak wyglądamy, nie sprawia, że pracujemy lepiej lub gorzej. Rekruter może pytać o nasze doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje, a nawet hobby. Nie powinien jednak interesować się np. tym, który z naszych rodziców był czarnoskóry.
- Plany małżeńskie i/lub prokreacyjne
Nie musimy odpowiadać na pytania dotyczące naszego stanu cywilnego, a także planów matrymonialnych lub rodzinnych. Potencjalny pracodawca nie może np. oczekiwać od kandydatki na określone stanowisko, że przez 3 najbliższe lata nie zajdzie w ciążę. W pewnych okolicznościach pracodawca ma prawo zapytać o imiona oraz daty urodzenia naszych dzieci. Może zrobić to tylko wtedy, gdy taka wiedza jest konieczna ze względu na skorzystanie przez nas z uprawnień kodeksowych.
- Stan zdrowia
Informacje dotyczące stanu zdrowia kandydata to tzw. dane wrażliwe. Nie musimy odpowiadać rekruterowi na pytania dotyczące chorób, jakie przebyliśmy, nałogów itp. Metodą weryfikacji naszej fizycznej zdolności do świadczenia pracy określonego rodzaju są wstępne badania lekarskie, którym musimy się poddać, zanim zaczniemy wykonywać nowe obowiązki.
0 komentarzy