O włos od tragedii. Rowerzystka wymusza pierwszeństwo na ruchliwym skrzyżowaniu

Ten film ciężko nawet skomentować. Tylko refleks kierowców zapobiegł w tym momencie tragedii. Rowerzystka, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu, wjeżdża na skrzyżowanie wprost przed jadącymi samochodami. Na szczęście kierowcy zdołali uniknąć potrącenia kobiety.

Ulica Kościuszki, która prowadzi do ul. Królewieckiej (obok Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego) to bardzo ruchliwy odcinek miasta. Jest to dość niebezpieczne skrzyżowanie, ponieważ przecina je także torowisko tramwajowe. Kierowcy, pokonując to skrzyżowanie, muszą zawsze zachować szczególną ostrożność. Najwyraźniej jednak takimi „drobiazgami” nie przejmowała się kobieta, która na rowerze wjechała na to skrzyżowanie, wymuszając pierwszeństwo przejazdu.

Przejechała rowerem tuż przed nadjeżdżającymi samochodami, praktycznie nie spiesząc się. Jakby to ona miała pierwszeństwo!

– Wymuszenie przez panią na rowerze. Chyba nie była świadoma istnienia znaków na skrzyżowaniu i faktu, że musi ustąpić. Nawet się nie rozejrzała przed skrzyżowaniem, a mój klakson nie zrobił na niej wrażenia – komentuje autor filmu.

Rowerzyści tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Należy również pamiętać, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 31.12.2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. nr 32, poz. 262 z późn.zm.), rower – jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być wyposażony w: światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Policjanci z elbląskiej drogówki apelują o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register