Od 4 maja otwarte galerie handlowe. Rząd luzuje restrykcje

Premier rządu Mateusz Morawiecki poinformował dziś o szczegółach II etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. 

Od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki decyzję podejmował będzie organ założycielski. Od 4 maja otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe, galerie handlowe, przywrócone będą zabiegi rehabilitacyjne. Mają zostać otwarte również niektóre muzea oraz galerie sztuki.

Szef rządu poinformował także, że kolejne etapy luzowania obostrzeń ogłaszane będą co dwa tygodnie, a zależeć będą od przyrostu zachorowań na COVID-19 i wydajności służby zdrowia czy przestrzegania zasad dystansowania społecznego.

Przypomnijmy, że od 20 kwietnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, otwarte zostały parki i lasy. Zwiększono limity dotyczące liczby klientów mogących przebywać w danym momencie w sklepach czy aptekach. I tak w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych przebywać może czterech klientów na jedną kasę, w większych: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od 20 kwietnia samodzielnie, bez opiekunów, mogą wychodzić z domu już 13-latkowie – a nie, jak wcześniej, wyłącznie ludzie pełnoletni.

Trzeci etap dotyczyć ma gastronomii: część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Ponad w III etapie otwarte mają zostać m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Możliwa ma być również organizacja w otwartej przestrzeni wydarzeń sportowych z udziałem maksymalnie 50 osób, bez udziału publiczności.

Czwarty etap natomiast przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną również – w nowym reżimie sanitarnym – teatry i kina.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register