Od czwartku za coś takiego stracisz swój samochód!

Policjanci w całym kraju dostają instrukcję z Komendy Głównej Policji, jak należy stosować wchodzące od czwartku przepisy o konfiskacie aut pijanym kierowcom – dowiedziało się Radio ZET. Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że nowe prawo jest niedoskonałe, wymaga pilnej poprawy i w praktyce będzie martwe. Wciąż brakuje do niego odpowiednich przepisów wykonawczych.

Jak nieoficjalnie ustalił reporter Radia ZET Krzysztof Grządzielski, Komenda Główna Policji wysłała do swoich jednostek w całej Polsce kilkustronicowe pismo z zaleceniami w zakresie stosowania nowego prawa o konfiskacie pojazdów na bazie istniejących przepisów kodeksu karnego. To efekt nieopracowania na czas przez nowe Ministerstwo Sprawiedliwości przepisów wykonawczych do uchwalonej za rządów PiS nowelizacji kodeksu karnego.

Zgodnie z przedstawionymi przez KGP zaleceniami, samochód pijanego kierowcy, policjanci będą musieli przetransportować na swój parking depozytowy i zabezpieczyć jako dowód w sprawie. W ramach sporządzania dokumentacji dokonają oględzin, ustalą szacunkową wartość pojazdu, a następnie skierują do prokuratury wniosek o tymczasowe zabezpieczenie mienia.
Jeśli w ciągu 7 dni prokurator wyda postanowienie w takiej sprawie, o dalszych losach samochodu zadecyduje sąd. Jeśli prokuratura nie zdąży wydać postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, auto wróci do właściciela.

W przypadku braku wątpliwości o winie kierowcy, sądy będą orzekać o przepadku auta na rzecz Skarbu Państwa. Wtedy pojazdy trafią na licytacje prowadzone przez Krajową Administrację Skarbową. Jak jednak ustaliło Radio ZET, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje już nad nowelizacją kodeksu karnego, która za kilka miesięcy ma znieść obowiązkową konfiskatę samochodów. Resort ma nadzieję, że wejdzie ona w życie zanim pierwsi sędziowie prawomocnie zdecydują o przepadkach pojazdów na rzecz Skarbu Państwa.

Obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości proponuje rezygnację z przepisu o obligatoryjnym przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę na rzecz jego fakultatywności. W przygotowywanym projekcie ma też być wprowadzona nowa przesłanka orzeczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register