Ogrzewanie ekogroszkiem – wady i zalety
W erze drożejącego węgla kamiennego warto pomyśleć o alternatywnych metodach ogrzewania. Niestety nie każdego z nas stać na wymianę dotychczasowego pieca węglowego na ogrzewanie gazowe. W takich sytuacjach warto jest postawić na piece opalane ekogroszkiem.
Zalety ekogroszku
Przede wszystkim ekogroszek jest zdecydowanie bardziej ekologiczny. Palenie nim wiąże się ze znacznie mniejszą emisją zanieczyszczeń do środowiska. Tym samym ogranicza tak wielkie i głośne zagrożenie, jakim jest obecnie smog.
Dodatkową zaletą jest również możliwość regulacji procesu grzewczego. Wystarczy zapełnić pojemnik zbiorczy ekogroszkiem, a następnie ustawić odpowiednią temperaturę na piecu i cieszyć się stałym poziomem ogrzewania.
Warto również podkreślić, że ogrzewanie z wykorzystaniem tego opału jest bardzo ekonomiczne. Okazuje się, że kosztowna wymiana pieca może się bardzo szybko zwrócić.
Wady ekogroszku
Niestety ogrzewanie ekogroszkiem wiąże się z koniecznością wymiany dotychczasowego sprzętu grzewczego. Warto jednak postawić na tego typu rozwiązanie, gdyż jest coraz lepiej widziane przez urzędników, a dodatkowo niektóre gminy zapewniają atrakcyjne dofinansowania.
Okazuje się również, że piece na ekogroszek posiadają bardziej skomplikowany mechanizm, którego wymiana lub naprawa może być bardziej kosztowna, niż w przypadku standardowych palenisk.
Decydując się na ogrzewanie ekogroszkiem należy zadbać o to, by dysponować suchym pomieszczeniem do przechowywania opału. Zawilgotniały materiał palny może utrudnić uzyskanie odpowiedniej efektywności cieplnej.
Korzystanie z pieca na ekogroszek wymaga napełniania kosza zasypowego, co często wiąże się z dźwiganiem worków o wadze 20 – 25 kilogramów. Tym samym zadbanie o ogrzewanie może być problematyczne dla osób starszych oraz o ograniczonej sile.
Cena pieca
Wymiana instalacji ogrzewania jest niestety koniecznym wydatkiem. Koszt zakupu pieca na ekogroszek uzależniony jest od jego mocy oraz nowoczesności. Im więcej automatycznych rozwiązań będzie posiadał piec, tym jego cena będzie wyższa. Standardowe piece na ekogroszek posiadają moc od 15 do 200 kW. Najtańsze urządzenie można kupić już za 4000 złotych. Droższe rozwiązanie to wydatek rzędu nawet 10 tysięcy.
Cena ekogroszku
Cena ekogroszku jest uzależniona od sezonu, w którym jestkupowany, a także metody pakowania i zakupu. Koszt opału wynosi od 700 do 1000 złotych za tonę. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjny jest zakup ekogroszku hurtem, w takiej sytuacji zakup może być tańszy nawet o 20%.
1 komentarz
Ekoania
10 września 2019 at 13:41Warto i tanio używać ekogroszku, ile spalają wasze piece w sezonie zimowym?\