Okradali budowę „siódemki”. Teraz za to słono zapłacą

Przyjechali z Warszawy do Marzewa pod Pasłękiem. Postanowili, że będą kradli kable energetyczne przy budowanej drodze krajowej nr 7. Mieli mieć z tego niezły zarobek. Teraz mają poważne problemy oraz spore kwoty finansowe do oddania.

Dwóm mieszkańcom Warszawy udało się ukraść 100 metrów kabla oświetleniowego. Kiedy jednak pojawili się ponownie na terenie budowy, aby kontynuować swój proceder, wpadli w ręce policji.

Złodzieje trafili do aresztu a ich sprawa do sądu. 8 maja br. zapadł wyrok nakazowy.

– Adriana N. skazano na 2 lata ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie i zobowiązaniem do naprawienia szkody  w łącznej wysokości 20.000 zł, zaś Kamila B. skazano na 1 rok i 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie i z zobowiązaniem do naprawienia szkody  w wysokości 15.000 zł – informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Na Warmii i Mazurach nasiliły się kradzieże kabli i elementów infrastruktury drogowej – informował w grudniu 2017 r. olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rzecznik Karol Głębocki poinformował, że straty na drogach krajowych przez pierwsze 10 miesięcy tego roku wyniosły prawie 250 tysięcy złotych. Dodał, że tego typu przestępstw jest znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Giną zarówno elementy oznakowania, oświetlenia, jak i wygrodzenia dróg. Najczęściej chodzi o kradzieże miedzianych kabli i innych metalowych przedmiotów, które można sprzedać na złom. Szkodliwość kradzieży nie polega wyłącznie na stracie finansowej zarządcy dróg. Złodzieje stwarzają przede wszystkim poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

Największe szkody odnotowano w rejonie elbląskim, gdzie skradziono urządzenia o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Zginęły m.in. pokrywy studni kanalizacji deszczowej, słupki ogrodzeniowe, brama z Miejsca Obsługi Podróżnych, akumulator zasilający znaki aktywne, zegar astronomiczny sterujący oświetleniem drogowym, a nawet drewniany ekran przeciwolśnieniowy.

W tym rejonie złodzieje szczególnie upodobali sobie kable zasilające oświetlenie na węzłach drogowych. Zanim zostali zatrzymani przez policję z Pasłęka sześć razy kradli kabli o łącznej wartości 188 tysięcy złotych.

Olsztyńska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do wszystkich osób, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży urządzeń, o poinformowanie o tym Punktu Informacji Drogowej lub bezpośrednio policji.

fot. Radio Olsztyn.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register