Okrutnie znęcał się nad psem. Trafi na 10 miesięcy za kratki!
51-latek z Elbląga usłyszał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się nad suką o imieniu Hera. Mężczyzna bił pięściami, kopał i połamał na zwierzęciu mopa do zmywania podłogi. W tej sprawie interweniowali policjanci i inspektorzy OTOZ Animals w Elblągu.
Do brutalnego znęcania się nad czworonogiem doszło wiosną 2017 roku. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że 51-letni mieszkaniec Elbląga katuje swoją roczną sukę. Mężczyzna kopał ją, bił pięściami i uderzał tak mocno domowym mopem, że połamał go na ciele zwierzęcia. Interweniowali policjanci oraz inspektorzy OTOZ Animals w Elblągu. Suczka trafiła do schroniska, a podejrzany wówczas 51-latek do elbląskiej komendy.
Sąd Rejonowy w Elblągu wydał wyrok w tej sprawie. Skazany mężczyzna spędzi w więzieniu 10 miesięcy. Sprawca w ocenie sądu działał w ramach powrotu do przestępstwa, ponieważ wcześniej znęcał się nad rodziną.
Co jest uznawane za znęcanie się nad zwierzętami?
Według ustawy o ochronie zwierząt, znęcaniem się nad zwierzętami jest zadawanie albo świadome dopuszczenie do zadawania bólu lub cierpienia. Ustawa mówi, że znęcaniem jest umyślne zranienie, okaleczenie, bicie twardymi i ostrymi przedmiotami, złośliwe straszenie oraz utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowych. Niewłaściwe warunki bytowe to przede wszystkim pomieszczenia i klatki uniemożliwiające zwierzętom zachowanie naturalnej pozycji. Znęcaniem jest również utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu i wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.
Ustawa karze również za kontakty seksualne ze zwierzęciem oraz wystawianie zwierząt na działanie zjawisk atmosferycznych, które zagrażają ich życiu.
Szczególne okrucieństwo
Ustawa definiuje szczególne okrucieństwo. Ustawodawca przez takie zachowanie rozumie przedsiębranie przez sprawcę działań charakteryzujących się drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny, obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania.
Kto może odebrać zwierzę?
Zwierzę, nad którym znęcano się, może być odebrane właścicielowi lub opiekunowi decyzją wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Z wnioskiem o odebranie może wystąpić policjant, lekarz weterynarii lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej. Wniosek nie jest potrzebny w przypadkach niecierpiących zwłoki. Jeśli pozostawienie zwierzęcia u właściciela zagraża jego życiu, policjant, a także upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, może odebrać zwierzę, nie czekając na decyzję organu samorządu terytorialnego. Wtedy wójt, burmistrz lub prezydent miasta są niezwłocznie zawiadamiani już po odebraniu zwierzęcia, celem zatwierdzenia, bądź nie, działań podjętych w czasie interwencji.
Jeżeli zauważysz, że ktoś znęca się nad zwierzętami zadzwoń pod numer 997 lub 112.
Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP w Elblągu
0 komentarzy