Olimpia Elbląg: Historia drużyny

Olimpia to Elbląg to obok Concordii główna drużyna miejska, która w przeszłości dotarła do II Ligi. Mecze Olimpii można obstawiać u czołowych bukmacherów, pozwalających na typowanie zakładów sportowych na futbol, takich jak pzbuk.pl.  W tym artykule przyjrzymy się historii tego klubu piłkarskiego i opowiemy o największych sukcesach piłkarskiej jedenastki z Elbląga.

Zespół powstał w krótkim czasie po przyjęciu Elbląga do tak zwanych ziem odzyskanych. Pojawiający się w mieście Polacy już w maju 1945 roku założyli drużynę piłkarską. Co ciekawe, w debiutanckim meczu początkowo amatorski zespół rozegrał spotkanie z piłkarzami ze stacjonującego pod miastem garnizonu rosyjskiego. Początkowo dwie miejskie drużyny nazywały się MKS Syrena Elbląg oraz KS Stocznia Elbląg, i to właśnie one są protoplastami dzisiejszej Olimpii. Finalnie, w 1959 roku Turbina Elbląg i Polonia Elbląg połączyły się w Olimpię Elbląg.

W latach 60. ten nowy klub rozpoczął rozgrywkę w klasie A, będącej wtedy najniższą klasą rozgrywkową w polskiej lidze. Dzięki zmianom organizacyjnym, w 1962 roku klub trafił już III ligi, gdzie grał przez dziesięć lat. Natomiast w 1966 roku Olimpia dotarła już do 1/16 Pucharu Polski, co było do tej pory największym sukcesem klubu. Została jednak pokonana przez Legię Warszawa.

Kolejna dekada przyniosła jednak jeszcze więcej sukcesów. Trzecie miejsce zdobyte na Mistrzostwach Świata zwiększyło zainteresowanie futbolem wśród młodzieży, a dzięki temu w zespole z Elbląga pojawiło się wiele nowych talentów. W 1976 roku Olimpia awansowała do II ligi, a później nawet drużynie udało się awansować do 1/8 rozgrywek Pucharu Polski i był to najwyższy szczebel do jakich zaszli piłkarze z Elbląga.

Dobra passa zespołu trwała także w latach 80., w których osiągnięto największe sukcesy. Zespół grał przez 6 sezonów tej dekady w II lidze. Z tego względu nazywa się ten czas „Złotym okresem Olimpii”. Zbiegło się to jednak ze zwiększonym zainteresowanie państwowych przedsiębiorstw, finansujących wówczas hojnie elbląskich piłkarzy. Transformacja ustrojowa była jednak bolesna dla zespołów piłkarskich z całej Polski, w tym dla Olimpii.

W czasie trudnego sezonu 91/92 pojawiły się problemy finansowe, a piłkarze nie otrzymywali wypłat na czas. W najgorszym okresie zespół spadł do IV ligi, aby jednak później się podnieść. Obecnie od siedmiu lat drużyna gra w II lidze, zyskując wiernych fanów i ciesząc grą kibiców. Młodzieżówka zespołu rozrosła się natomiast do 12 drużyn w różnych grupach wiekowych. Wychowankami Olimpii są natomiast reprezentant Polski Adam Fedoru, czy były napastnik Panathinaikosu Ateny Maciej Bykowski.

Warto wspomnieć też kilka słów o stadionie zespołu Olimpii. To obiekt sportowy otwarty w 1951 roku i jak na tamte czasy był bardzo nowoczesny. Został zmodernizowany ponad dziesięć lat temu, a  w 2018 roku zamontowano na nim nawet oświetlenie. Obecnie mieści 3000 miejsc siedzących, ale w 1976 roku padł na nim rekord frekwencji w meczu z Zawiszą Bydgoszcz. Spotkanie oglądało wtedy 12 tysięcy osób, choć w większości były to miejsca stojące.


0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register