Olsztyn kupi 24 nowoczesne tramwaje! W Elblągu przestarzały tabor stale się psuje

W Olsztynie otwarto oferty na dostawę 12, a w opcji do 24 niskopodłogowych, wieloczłonowych, dwukierunkowych tramwajów. Niespodziewanie jedyny oferent jest dość egzotyczny. To turecki Durmazlar. Elbląg…ma całkiem inne problemy ze swoimi tramwajami.

Jak informuje portal Transport Publiczny, Durmazlar zaproponował tramwaje za 107 932 473,43 zł brutto w wersji podstawowej i 206 189 793 zł w wersji rozszerzonej, co mieści się w budżecie zamawiającego, który na część podstawową zaplanował 110,7 mln zł brutto.

Olsztyn początkowo planował kupić tylko osiem tramwajów w zamówieniu podstawowym, potem poszerzył jego zakres do 12 sztuk. Postępowanie trochę się ciągnęło, bo producenci zwracali uwagę, że miasto tak dokładnie opisało pojazdy w specyfikacji, że spełnienie wszystkich założeń oznaczało, że trzeba Olsztynowi zaoferować pojazdy właściwie szyte na miarę od podstaw, a nie seryjne, zmodyfikowane pod kątem zamówienia.

Turcy najwyraźniej byli w stanie zaproponować pojazdy, jakie się Olsztynowi zamarzyły. Przynajmniej w większej części. Każdy zmieści 210 pasażerów (wymóg minimalny wynosił 200), z czego 40 na miejscach siedzących (dodatkowo punktowano wszystko powyżej 15 proc. miejsc siedzących).

Olsztyn chciał, by poziom hałasu nie przekraczał 77 dB, a Turcy zaproponowali pojazdy z hałasem na poziomie 73,6 dB. Olsztyn nadal będzie też kontynuował rozbudowę trakcji tramwajowej.

Elbląg, drugie co do wielkości miasto Warmii i Mazur ma całkiem inne problemy. Nasz tabor tramwajowy jest przestarzały i mocno awaryjny. Zakupione, stare tramwaje z Niemiec są mocno awaryjne.

Ostatnio radni z Komisji Gospodarki Miejskiej byli zaskoczeni, że z trzech zakupionych w Niemczech starych wagonów jeden już się zepsuł. Najzabawniejsza jest natomiast odpowiedź dyrektora Tramwajów Elbląskich, Andrzeja Sawickiego, który tłumaczy, że jak się kupuje stare tramwaje, to pewną ilość trzeba przeznaczyć na „dawców części zamiennych”. Spółka zaś szuka obecnie firmy, która naprawi zepsuty tramwaj z Niemiec.

Za chwilę może się okazać, że zostaniemy najsłynniejszym miastem w Polsce – z trakcjami tramwajowymi ale bez taboru!

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/radni-zdziwieni-mamy-tramwajowy-zlom-jezdzacy-po-nowych-torowiskach/

 

1 komentarz

  • Jancia Reply

    11 marca 2018 at 14:07

    A co z naszym rozlatujacym sie taborem?.Jak czasami jade to mam wrazenie ze ten zlom zaraz sie rozleci.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register