On podawał się za amerykańskiego żołnierza…elblążanka straciła pieniądze

Kolejna kobieta została oszukana przez osobę podającą się za amerykańskiego żołnierza. Pani, która prowadziła rozmowę z nieznanym mężczyzną o obcojęzycznie brzmiącym imieniu i nazwisku miała wpłacić 2000 euro na poczet paczki, która to została do niej wysłana. Oczywiście okazało się to oszustwem.

Kobieta nawiązała rozmowę z mężczyzną poznanym na portalu społecznościowym. Przedstawił się jako amerykański żołnierz przebywający w Afganistanie. Kobieta rozmawiała z nim a ten miał się jej zwierzyć, że chce zamieszkać w Polsce. Mężczyzna zadeklarował, że prześle jej cały swój dobytek który posiada. Kobieta odebrała wiadomość że paczka już do niej została nadana.

Później skontaktował się z nią „międzynarodowy agent” o równie obcobrzmiącym nazwisku. Ten z kolei tłumaczył, że wysłana paczka utknęła i trzeba zapłacić 2000 Euro. Kobieta próbowała dwukrotnie przelać pieniądze w placówkach bankowych na podane konto, ale tam spotkała się z informacją, że może to być oszustwo. Docelowo więc pieniędzy nie przesłała.

Wtedy też miała dostać wiadomości z pogróżkami. Kobiecie podano nowy numer konta i zażądano by wpłaciła pieniądze grożąc jej. Kobieta zamiast od razu zgłosić się na Policję wpłaciła wspomnianą kwotę w polskiej walucie na podane przez oszustów konto. Nadana przez żołnierza i „międzynarodowego agenta” paczka do tej pory nie nadeszła…

– Policjanci ostrzegają szczególnie kobiety przed zawieraniem tego typu znajomości. Już w początkowej fazie czyli nawiązania mają one za cel wyłudzenie pieniędzy. Relacja między oszustem a ofiarą jest oparta na emocjach, ale tylko z punktu widzenia ofiary. Oszust po drugiej stronie komputera ma swój cel. Relacja ta może trwać od kilku tygodni do nawet kilka miesięcy. Po tym czasie następuje próba wyłudzenia pieniędzy. I często jest to skuteczna próba. Prezentujemy ten mechanizm, aby ostrzegać przed tym typem oszustwa – mówi kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu.

1 komentarz

  • Zosia Reply

    12 lutego 2019 at 18:32

    Czyli pseudo amerykański żołnierz musiał się naogladac program typu,, Lombard” taka sama sytuacja miała miejsce

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register