Opinia. Góra “niemocy” władzy Elbląga
Góra Chrobrego w Elblągu do dnia dzisiejszego pozostaje niewykorzystana, a kolejny sezon zimowy niebawem powinien ruszyć. Mieszkańcy z zażenowaniem przyglądają się górze i rdzewiejącej na niej infrastrukturze – pisze radny Paweł Kowszyński.
Kilka lat temu władze miasta zamknęły basen odkryty przy ul. Spacerowej, zapewniając, że konieczny jest remont i modernizacja obiektu. Minęły lata, budynki i urządzenia popadły w ruinę, niecka basenu zarosła trawą. Koncepcje odbudowy basenu są, ale środków finansowych na to Miasto pozyskać nie może. Teraz podobnie przedstawia się sprawa z Górą Chrobrego. Od roku 2018 obiekt nie funkcjonuje, urządzenia na stoku prawdopodobnie są w złym stanie. Władza miasta znów obiecuje, że tym problemem „się zajmie”. Jednak wiele wskazuje na to, że stok podzieli los odkrytego basenu.
Dzięki „niemocy” kolejnych ekip rządzących Elblągiem, mieszkańcy zostali pozbawieni rozrywki i rekreacji latem oraz zimą. Czy władza Elbląga cokolwiek „może” i „chce” zrobić oprócz podnoszenia opłat lokalnych dla mieszkańców i drenowania ich budżetów domowych?
O tej sprawie pisze teraz radny PiS, Paweł Kowszyński:
Góra Chrobrego posiada wiele atutów, a jednym z nich jest malownicze położenie na Wysoczyźnie Elbląskiej w otulinie lasu miejskiego Bażantarnia. Dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu stok na Górze Chrobrego w linii prostej ma 430 metrów, a różnica poziomów wynosi 60 metrów.
Obiekt do roku 2018 w sezonie zimowym działał jako stacja narciarska, a w sezonie letnim pod Górą Chrobrego funkcjonował park linowy z atrakcjami. Jak wiemy operatorem tego miejsca do 2018 roku było prywatne przedsiębiorstwo, które dzierżawiło ten teren od miasta. Od marca 2018 roku przedsiębiorstwo to zaniechało swojej działalności pozostawiając infrastrukturę na gruncie miasta – infrastruktura ta pozostaje w tym miejscu do dnia dzisiejszego. W tym miejscu należy podnieść, że w zakresie jakiegokolwiek dalszego użytkowania Góry Chrobrego ważną kwestią jest infrastruktura pozostawiona na tej nieruchomości przez poprzedniego dzierżawcę, a infrastruktura ta zalega tam od marca 2018 roku.
W tym miejscu należy wskazać, że kompetencja do podejmowania wszelkich decyzji w zakresie gospodarowania mieniem Gminy Miasto Elbląg należy do Prezydenta Elbląga, albowiem tak stanowi art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym.
W 2018 roku podczas sesji rady miejskiej poruszany był temat Góry Chrobrego. Radni dopytywali jakie są dalsze plany związane z tym miejscem. W marcu 2019 roku Rada Miejska miała rozpatrywać projekt uchwały w tej sprawie, który złożył Prezydent Elbląga, jednakże tuż przed samą sesją projekt ten wycofał. Do dnia dzisiejszego radni nie otrzymali żadnego opracowania dotyczącego wznowienia działalności stacji narciarskiej na Górze Chrobrego w Elblągu. Od czerwca 2018 roku minęło już sporo czasu, a radni nadal nie znają szczegółów pomimo, że prosiłem o to w interpelacji z 22 marca 2019 roku. Niestety mijają kolejne miesiące i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie ma. Radni również nie otrzymali jakiejkolwiek informacji jak góra ta będzie zagospodarowana. Nie są znane plany i wizje Prezydenta Elbląga w tym zakresie.
Dlatego złożyłem w tej sprawie interpelację i zadałem konkretne pytania:
– Czy Prezydent Elbląga planuje wznowienie działalności stacji narciarskiej i stoków na Górze Chrobrego? Czy stacja narciarska na Górze Chrobrego będzie funkcjonowała w sezonie zimowym 2019, 2020? Jeżeli miasto nie będzie prowadziło stacji narciarskiej na Górze Chrobrego, to dlaczego w 2018 lub 2019 roku nie rozpisało przetargu dla prywatnych podmiotów na dzierżawę Góry Chrobrego na cele realizacji sportów zimowych?
– Czy miasto planuje rozpisanie przetargu na dzierżawę i zagospodarowanie Góry Chrobrego na cele realizacji sportów zimowych, a jeżeli nie to dlaczego?
– Czy właściciel Góry Chrobrego (miasto) nalicza „kary” za bezumowne zajmowanie nieruchomości, czy może przewiduje odszkodowanie za bezumowne zajęcie nieruchomości przez właściciela pozostawionej infrastruktury?
0 komentarzy