Opinia. Jak łatwo wydawać pieniądze publiczne! 100 tys. zł na wybieg dla psów, 250 tys. zł na ogrodzenie

Całkiem niedawno elblążanami wstrząsnęła informacja o przeznaczeniu 100 tys. zł na budowę tzw. parku dla psów w Parku Dolinka. Teraz szykuje się lepsza inwestycja. Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego chce od Miasta kwotę 250 tys. zł na budowę ogrodzenia. Gdzie leży granica rozsądku?

Ciągle słyszymy od władz miasta, że musimy oszczędzać, zaciskać pasa, bilansować budżet oraz prowadzić racjonalną politykę finansową. Tymczasem miejski budżet jest jak durszlak i pieniądze jednak ciągle gdzieś wyciekają. Przykład? Niesławna inwestycja budowy parku dla psów – wydano 100 tys. zł (poszło do Zarządu Zieleni Miejskiej) na budowę obiektu dla miłośników psów. Problem w tym, że teren źle odprowadza wodę i wystarczy ulewa bądź topniejący śnieg by to miejsce zamieniło się w basen dla psów. Czyli nie nadawało się do żadnego użytku.

Całkiem niedawno ten temat zresztą poruszaliśmy: http://fakty.elblag.pl/park-dla-psow-tonie-w-blocie-i-odchodach-czy-miasto-cos-z-tym-zrobi/

Sami właściciele psów narzekają, że obiekt rzadko kiedy nadaje się do użycia. Jednak ponad 100 tys. zł z budżetu miasta władze na to „coś” wydały. Co dalej? Nie wiadomo…

Brakuje nam pieniędzy również na modernizację amfiteatru w Parku Dolinka czy chociażby kilku tysięcy złotych na rondo tymczasowe u zbiegu ul. Łęczyckiej i Grottgera.

Tymczasem pani dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, która już w 2016 roku właściwie postawiła prezydenta Elbląga pod ścianą w kwestii remontu obiektu (została za samowolę ukarana naganą przez prezydenta), teraz ma kolejne potrzeby finansowe.

O tym pisaliśmy więcej tu: http://fakty.elblag.pl/miasto-z-niechecia-ale-zrealizuje-projekt-dla-elblaskiego-muzeum/

Dyrektor Maria Kasprzycka chce, aby Miasto wydało kwotę 250 tys. zł na…ogrodzenie wokół Muzeum. Dlaczego? Aby chronić obiekt przed wandalami.

Jak czytamy na łamach jednego z elbląskich portali internetowych: „Po modernizacji budynku Podzamcza miały miejsce kradzieże elewacji, to się może powtórzyć po zakończeniu modernizacji Gimnazjum. Ogrodzenie od strony rzeki i oświetlenie poprawi system ochrony Muzeum. Same kamery, które będą zamontowane, nie wystarczą. A warto przypomnieć, że to jednostka samorządu terytorialnego powinna zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym zbiorom – argumentuje Maria Kasprzycka, dyrektor MAH. – Zdaję sobie sprawę, że muzeum nie jest dla wielu pępkiem świata, ale dla mnie jest. Dzięki pomocy radnych był możliwy ten remont, proszę więc o ponownie o pomoc i podejście do kultury z sympatią, bo muzeum musi być turystyczną wizytówką miasta.

 Muzeum wyliczyło, że prace związane z kupnem i montażem ogrodzenia oraz oświetlenia będą kosztować 252 tys. złotych. Placówka nie ma takich pieniędzy, więc o pomoc prosi radnych i prezydenta”.

To pokazuje obraz nędzy i rozpaczy stanu finansów miasta i jemu podległych jednostek jak i naszej kadry zarządzającej.

Muzeum, tak znane w całej Polsce, nie jest w stanie z własnych środków wygospodarować kwoty 250 tys. zł na zabezpieczenie obiektu. Może więc poszukać tańszego rozwiązania? Po co. Nasza kadra zarządzająca miejskimi spółkami i jednostkami samorządowymi nauczyła się już, że zawsze można „wydoić” pieniądze z budżetu miasta, czyli z naszych, publicznych środków.

Tak jak w przypadku modernizacji oczyszczalni ścieków. Tu również za prace naprawcze zapłacimy My, elblążanie, poprzez podwyżki cen wody i ścieków.

Koszt planowanej inwestycji wynosi 108 mln zł. 56 mln zł  EPWiK pozyskał z funduszy unijnych. Elbląski wniosek znalazł się wśród 34 beneficjentów z całego kraju. Aby nie stracić tych środków potrzeba zabezpieczenia wkładu własnego w wysokości 52 mln zł.

– Przyznający dofinansowanie NFOŚiGW żąda, aby taryfy w pełni pokrywały koszty dostawy wody i odbioru ścieków. Obecnie obowiązujące taryfy w Elblągu nie pokrywają kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Biorąc po uwagę powyższe złożyliśmy wniosek taryfowy, uwzględniający konieczność realizacji inwestycji – mówił dyrektor Wodociągów Andrzej Kurkiewicz.

Więcej o tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/jesli-nie-zmodernizujemy-oczyszczalni-sciekow-grozi-nam-katastrofa/

Jak mówili tak zrobili. Podwyżki przegłosowane. Zapłacimy więcej za wodę i ścieki. Teraz natomiast mamy również sfinansować ogrodzenie Muzeum za 250 tys. zł.

Można mieć tylko nadzieję, że prezydent Witold Wróblewski na to się nie zgodzi i zobowiąże dyrekcję Muzeum do szukania innych rozwiązań lub środków finansowych.

 

1 komentarz

  • Jancia Reply

    18 lutego 2018 at 19:38

    No tak a Przedszkola miejskie potrzebuja remontow,ktore sfinansuja RODZICE!!! . WSTYD wladzo Elblaga.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register