Opinia. Michał Missan wiceprezydentem miasta. PO bierze odpowiedzialność za Elbląg

Układ koalicyjny pomiędzy Witoldem Wróblewskim, komitetem wyborczym prezydenta, resztkami SLD oraz Koalicją Obywatelską przybiera układ sformalizowany. Właśnie podpisano umowę koalicyjną, która już oficjalnie wpędza słabnącą PO w układ rządzący miastem.

O tym mówiło się już od dawna i nie jest to żadne „medialne odkrycie”. Przedstawiciel Platformy Obywatelskiej oficjalnie obejmuje urząd wiceprezydenta miasta. Ze stanowiskiem żegna się natomiast Edward Pietrulewicz. Nadal więc Witold Wróblewski będzie miał dwóch zastępców.

Krytykowali teraz współpracują

Jeszcze w czasie ostatniej kampanii wyborczej do samorządu liderzy Platformy Obywatelskiej odżegnywali się od możliwości współpracy z Witoldem Wróblewskim. Senator Jerzy Wcisła oraz kandydat PO na prezydenta Elbląga – Michał Missan, delikatnie mówiąc nie byli zachwyceni, jak to określali, „stylem sprawowania władzy w Elblągu przez Witolda Wróblewskiego”.

Ten stosunek do „stylu sprawowania władzy” przez obecnego prezydenta zmienił się po pierwszej turze wyborczej na której swoją walkę o prezydenturę zakończył Michał Missan. Koalicja Obywatelska wprowadził swoich radnych, podobnie jak KWW Witolda Wróblewskiego. Obie formacje postanowiły współpracować w Radzie Miasta Elbląga a lider PO w Elblągu – senator Jerzy Wcisła wskazywał, że ta współpraca nie rodzi żadnych warunków dla prezydenta…Tak było aż do tej chwili.

Obecnie PO postanowiła „skonsumować” ten nieformalny związek i już oficjalnie wziąć na swoje barki odpowiedzialność za rządy Witolda Wróblewskiego. Tymczasem takie posunięcie może dziwić, gdyż obecny układ rządzący miastem znajduje się w totalnym kryzysie po problemach z gospodarką ciepłowniczą, szalejącym strajkiem w Tramwajach Elbląskich, niezadowoleniem elblążan z podwyżek cen wywozu śmieci oraz brakiem basenu otwartego przed kolejnym sezonem letnim.

Mówić wprost – obecny układ rządzący Elblągiem nie znajduje się na „fali wznoszącej” i wydaje się, że traci popularność wśród mieszkańców. Do tego może też dziwić taki jawny ruch prezydenta w kierunku sojuszu z Koalicją Obywatelską, gdy krajem rządzi Zjednoczona Prawica i niewiele wskazuje na to aby w najbliższych latach to miało się zmienić. Można wręcz się zastanawiać czy taka otwarta koalicja prezydenta z Platformą Obywatelską nie zaszkodzi interesom Elbląga na arenie ogólnokrajowej?

Po co więc ta koalicja Witoldowi Wróblewskiemu?

Tu wydaje się sprawa oczywista. Obecny włodarz cementuje układ rządzącym miastem i uzyskuje spokój w Radzie Miejskiej. Ma stabilną przewagę radnych i może komfortowo rządzić Elblągiem. Radni PiS nie mają praktycznie żadnych szans aby wygrać jakiekolwiek głosowanie na sesji. KWW Witolda Wróblewskiego oraz PO ma zdecydowaną większość.

Ponadto Wróblewski niejako przerzuca również ciężar trudnych rządów miastem w kryzysowym czasie na barki oficjalnego koalicjanta. Będzie się jednak musiał liczyć ze zdaniem Platformy Obywatelskiej i jej programem dla miasta.

Po co ta koalicja Platformie Obywatelskiej?

Nie jest łatwo byłej partii władzy funkcjonować w opozycji rządowej. Dlatego PO rozpaczliwie walczy o wpływy w samorządach, nie tylko wojewódzkich ale też miejskich. To zaś oznacza stanowiska do rozdania, utrzymanie funkcjonowania struktur i wpływu na władzę w samorządach. Ponieważ nic nie wskazuje na to, aby Koalicji Obywatelskiej w najbliższym czasie „groził” wyborczy sukces na arenie ogólnopolskiej tym bardziej konkretne wpływy w samorządach są ważne aby struktury partyjne,  mówiąc kolokwialnie „nie rozjechały się”.

Mamy więc w Elblągu typowy związek z rozsądku, nie z miłości. Obie strony z pewnością w tym układzie mają swoje określone cele do realizacji. Czy chodzi tu o dobro miasta i elblążan?

Coś pozytywnego na koniec?

Być może osoba nowego wiceprezydenta – Michała Missana nada więcej dynamiki funkcjonowaniu elbląskiego samorządu? Może okaże się, że młody polityk będzie miał nieco świeższe spojrzenie na funkcjonowanie miasta i potrzeby mieszkańców? Może dojrzy, zza słupków budżetowych, że miasto to nie tylko dyscyplina budżetowa ale też ważna misja do realizacji przez rządzących Elblągiem. Tą misją nie jest tylko spójny budżet i potrzeba oszczędności ale przede wszystkim zaspokajanie życiowych potrzeb mieszkańców.

fot. TV TRUSO.

1 komentarz

  • STOP USTAWIE 447 Reply

    19 lutego 2020 at 06:27

    K….mać. Jak ja tej bandy ze zdjęcia nie trawię.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register