Opinia. „Niektórym kierowcom w czasie jazdy wyłącza się myślenie”

Nasz Czytelnik, Jacek – mieszka w Elblągu ale pracuje w Gdańsku. „Siódemkę” przemierza więc dwa razy dziennie. Jak pisze do nas: „Niektórym kierowcom w czasie jazdy wyłącza się myślenie”.

Tylko w ciągu jednego dnia, wczoraj, doszło na „siódemce” do trzech wypadków, w których śmierć poniosły trzy osoby. Najbardziej tragiczne zdarzenie miało miejsce ma obwodnicy Gdańska, gdzie samochód uderzył w parkującą ciężarówkę – tam śmierć poniosła dwójka małych dzieci.

Natomiast w podelbląskim Kazimierzowie tragicznie zakończyło się zderzenie osobowego opla z samochodem ciężarowym. Kierowca osobówki poniósł śmierć na miejscu.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/siodemka-latem-bardzo-grozna-znow-doszlo-do-powaznego-wypadku/

Elblążanie byli zszokowani doniesieniami o tych wypadkach.  Napisał do nas Jacek, elblążanin, który dwa razy dziennie jeździ samochodem do Gdańska.

Niektórym kierowcom w czasie jazdy wyłącza się myślenie. Widzę to szczególnie latem, przy ładnej pogodzie, gdy wszystkim spieszy się nad morze albo do Trójmiasta. Nie ma tu reguły, nie ma bardziej winnych. Kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarówek przekraczają dopuszczalną prędkość, wyprzedzają na siłę, wpychając się nawet na trzeciego. Kierowcy potrafią wyprzedzać nawet stojąc w korkach. Nie myślą o konsekwencjach, wydaje im się, że właśnie im się uda, dadzą radę i niestety często te ich nadzieje okazują się złudne, a oni sami kończą w plastikowych workach. Jeżdżę codziennie do Gdańska samochodem do pracy. Wiem co mówię, bo to widzę na własne oczy. Wielu kierowców nie myśli za kierownicą”.

Dzisiaj, tj. 25 lipca br. w Dniu Św. Krzysztofa – patrona kierowców policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

– Niech ten dzień będzie dla wszystkich okazją do refleksji i zastanowienia się czy swoim zachowaniem na drodze nie powodujemy zagrożenia dla siebie i innych – piszą policjanci. – Korzystajmy z drogi w sposób rozsądny i bezpieczny, a przede wszystkim: zadbajmy o prawidłowy stan techniczny naszych pojazdów, wybierając się w podróż pamiętajmy o zabraniu wymaganych do prowadzenia pojazdu dokumentów, ruszajmy w podróż wyspani i wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi, bezwzględnie pamiętajmy o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i stosowaniu urządzeń do przewozu dzieci, wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację.

Policyjny bilans wskazuje, że wyższa temperatura i słoneczna pogoda powoduje, a co za tym idzie dobre drogowe warunki powodują, że kierując autem chcemy szybciej dojechać w docelowe miejsce. Nie idzie to w parze z bezpieczeństwem oraz dużym natężeniem ruchu chociażby na drodze nr 7 prowadzącej na Mierzeje Wiślaną.

W ciągu minionej doby policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego obsługiwali 16 zdarzeń drogowych. Do części z nich mogło by z pewnością nie dojść, gdyby zachowano ostrożność, ograniczano prędkość jazdy lub też zwiększano odstęp od pojazdu poprzedzającego

– Pamiętajmy też o tym, że upał nie wpływa na nas pozytywnie – tłumaczy kom. Tomasz Krawcewicz  Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Jeżeli kierujemy pojazdem a wewnątrz mamy wysoką temperaturę to na pewno szybciej się męczymy a nasze reakcje mogą być wolniejsze. To wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo takiej podróży.

Jak pokazuje policyjna praktyka nawet drobna stłuczka lub nawet w niektórych przypadkach pozostawienie pojazdu w miejscu niedozwolonym może skutkować stworzeniem niebezpiecznej sytuacji na drodze lub kilkukilometrowym korkiem.

Pamiętajmy też o tym, by robić przerwy w podróży lub wybierać czas podróży wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy natężenie pojazdów na drodze jest znacznie mniejsze.

Widzisz coś niepokojącego? Coś Cię denerwuje, drażni, masz jakiś problem? Pisz do nas na adres: faktyredakcja@gmail.com . Każdemu gwarantujemy anonimowość!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register