Organizacja studencka przygotowuje debatę o cieple w Elblągu – konferencja ustawiona przez ENERGĘ?

W poniedziałek 16 lipca 2018 r. o godz. 12.00 trójmiejski oddział Stowarzyszenia Młodzi dla Polski organizuje panel dyskusyjny pn. „Co dalej z ciepłem?” w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. W spotkaniu nie wezmą udziału przedstawiciele władz miasta oraz spółki EPEC. Wydarzeniu patronuje…Energa.

Paneliści omówią kwestie bieżącej dostawy ciepła oraz zabezpieczenia dostaw ciepła dla mieszkańców Elbląga po 2020 r. Nie zabraknie również pytania o alternatywny model dostaw ciepła, który zapowiadają władze Elbląga. Zapytamy jak miałby wyglądać nowy model dostaw ciepła i czy jest to w ogóle wykonalne rozwiązanie? Ponadto, przyjrzymy się wypowiedziom i pomysłom zaprezentowanym w trakcie przepychanki medialnej między władzami miasta, EPEC-em i Energa Kogeneracja.

Dlaczego dość enigmatyczna organizacja studencka, o prawicowych sympatiach, chce organizować konferencję na temat ciepła w Elblągu. Odpowiedź jest dość…nieprzekonująca.

– Jeden z naszych kolegów jest z Elbląga i powiedział nam o tzw. „przepychance” w lokalnych mediach między obecnym producentem energii cieplnej – Grupa Energa, a władzami miasta. Sprawa wzbudziła spory niepokój mieszkańców Elbląga gdyż niepodpisanie wieloletniej umowy na dostawy ciepła między Energą, a miastem do końca lipca 2018 r. może spowodować zaprzestanie produkcji energii cieplnej po 2020 roku. – informują przedstawiciele tej organizacji. – To sytuacja bardzo niepokojąca. To sprawa bardzo ważna dla mieszkańców. Stąd postanowiliśmy zrobić coś co robiliśmy wielokrotnie i umiemy zrobić dobrze jako Młodzi dla Polski. Postanowiliśmy zaprosić do wspólnego stołu zarówno naukowców, lokalnych polityków oraz przedstawicieli elbląskich przedsiębiorstw ciepłowniczych i wspólnie porozmawiać w obecności mieszkańców.

Jak informują Młodzi dla Polski, przedstawiciele EPEC odmówili udziału w debacie. Natomiast Urząd Miejski w Elblągu nie odpowiedział na zaproszenie.

Bardzo nam przykro, że miasto i EPEC nie chce wytłumaczyć mieszkańcom Elbląga tak ważnej dla nich kwestii dostaw ciepła. Chcieliśmy poznać jakieś konkretne informacje dot. nowego modelu ciepła firmowanego przez Prezydenta. Strona miasta rezygnuje również z możliwości konfrontacji swoich tez i argumentów z argumentami drugiej strony. Jest to zachowanie zupełnie niezrozumiałe, bo wszystko przygotowaliśmy, a wystarczyło tylko przyjść i spokojnie porozmawiać – dodają.

Może wyjaśnieniem tej sytuacji jest fakt, że spotkaniu patronuje Grupa Energa, która jest stroną w negocjacjach z Miastem w sprawie ciepła. Wśród prelegentów znajdą się m.in. poseł na Sejm Jerzy Wilk (PiS), który jednocześnie jest kandydatem na prezydenta Elbląga oraz Krzysztof Żochowski – prezes Energii Kogeneracja.

– Należy pamiętać, że w 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy środowiskowe. Nakładają one surowe kary za produkcję energii w przestarzałej, niekorzystnej dla środowiska technologii. Także miasto zobligowane jest już dzisiaj to podjęcia decyzji i odpowiedzieć mieszkańcom: jak produkować ciepło, aby nie zanieczyszczać środowiska? – dodają Młodzi dla Polski w swoim oświadczeniu. – Na łamach doniesień prasowych można zobaczyć, że ostatnim działaniem podjętym przez prezydenta jest organizacja seminarium pn. „Gmina samowystarczalna energetycznie”. Jednakże tu rodzi się pytanie czy sama dyskusja wystarczy, aby zapewnić mieszkańcom ciepło i czyste powietrze w następnych latach? Same debaty niestety nie zbliżają mieszkańców do poprawy stanu powietrza w mieście. Rodzi się więc następne: co zrobić? Jakie są dzisiaj alternatywy? Czym będzie skutkował brak natychmiastowej decyzji ws. zapewnienia dostaw ciepła po 2020 r.?

Młodzi dla Polski wskazują, że nasze miasto ma co najmniej dwie alternatywy na zapewnienie dostaw ciepła w przyszłości.

Pierwszym rozwiązaniem, według młodzieżowej organizacji, jest kontynuowanie dotychczasowej współpracy z elektrociepłownią grupy Energa. Aby Energa mogła w dalszym ciągu produkować ciepło musi ponieść spory koszt – 150 mln zł. w celu przystosowania starych kotłów zasilanych węglem do nowych wymogów ustawowych, które będą obowiązywać od 2020 roku. Aby poniesienie tak sporych nakładów było zasadne obecny dostawca wymaga podpisania umowy z góry na produkcję ciepła przez okres min. 17 lat.

– Drugi zestaw rozwiązań pojawił się na wspomnianym seminarium. Prezentowane rozwiązanie to wyłącznie koncepcja własnej ciepłowni. Jej potencjalną budową miałby się zająć wątpliwy podmiot Pawła Olechnowicza – spółka Most Advanced Power Unit – spółka działająca od pół roku, bez jakiegokolwiek doświadczenia czy portfolio inwestycyjnego. Co więcej, pozostaje jeszcze kwestia nakładów finansowych. Trzeba nadmienić, że fundusze norweskie, o których mówił Olechnowicz w trakcie seminarium opłacą wyłącznie pewne analizy, ekspertyzy i to też częściowo, czyli krótko mówiąc: dokumentację. Całą resztę będzie musiało sfinansować miasto, czyli koszt budowy całej ciepłowni: tj. ok kilkuset milionów zł. To oznacza brak środków na potrzeby mieszkańców – drogi, place zabaw, szkoły, rewitalizacje (proszę o podanie konkretnych przykładów, aby każdy mieszkaniec wiedział co to oznacza w praktyce) – informuje organizacja.

Grupa Energa w ramach działalności CSR objęła mecenatem panel dyskusyjny: „Co dalej z ciepłem?”. Natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem przyznał wojewoda Warmińsko-Mazurski – Artur Chojecki.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register