Osiedle Nad Jarem bez przychodni ginekologicznej. „To ostatni gabinet bez kolejek”

Radni miejscy zdecydowali o likwidacji poradni dla kobiet w przychodni przy ul. Myliusa. Powołali się przy tym na rozporządzenia prawne. Nasza Czytelniczka wskazuje, że to był gabinet lekarski, gdzie praktycznie można było wejść bez kolejki do lekarza.

Głównym powodem rezygnacji z prowadzenia poradni ginekologicznej przy ul. Myliusa jest konieczność dostosowania warunków pracy szpitala i przychodni przyszpitalnej do znowelizowanych przepisów prawa.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: „Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 2 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez poradnię przyszpitalną rozumieć należy komórkę organizacyjną podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, zlokalizowaną w tej samej co szpital dzielnicy. Poradnia ginekologiczno-położnicza znajdująca się w przychodni przy ul. Myliusa 20 znajduje się w innej dzielnicy niż szpital.”

Przeciwko tej decyzji protestowała radna Maria Kosecka (radna niezależna).

– Sprawa jest mi znana zarówno z obrad Rady Społecznej Szpitala Miejskiego oraz posiedzenia Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych. Wyjaśnienia jakie składali pracownicy szpitala oraz urzędnicy nie przekonują mnie do zasadności przeprowadzenia likwidacji Poradni Położniczo-Ginekologicznej przy ul. Myliusa. Z jednej strony mowa jest o możliwości pozyskania dodatkowych zwiększonych środków z NFZ, a jednocześnie dowiadujemy się, że przyznane limity dla poradni na Myliusa są niewykorzystywane? Klientki udają się bowiem do lepiej wyposażonego gabinetu na ul. Komeńskiego – mówi radna Maria Kosecka. – Problemem jest więc standard poradni na Myliusa, a nie względy proceduralne, które weszły przecież w życie w 2004 r. Po raz kolejny mamy więc do czynienia ze zmianami które zamiast poprawiać stan istniejący ograniczają pacjentkom możliwość korzystania z poradni położniczo-ginekologicznej do tylko jednej placówki.

Radna wskazuje, że  dzielnica Nad Jarem jest zamieszkiwana głównie przez młode i średnie pokolenie elblążan, powinniśmy więc dążyć do zapewnienia bliskiego dostępu do wszelkiego rodzaju usług, a tych zdrowotnych w pierwszej kolejności.

– Po raz kolejny proponuje nam się proces likwidacyjny, teraz placówki zdrowia. Pora iść z duchem czasu i przeprowadzać procesy modernizacyjne. Tego wymaga poradnia przy ul. Myliusa, gruntownej modernizacji i dostosowania do aktualnych standardów wyposażenia i obsługi.

Wnoszę więc o głosowanie przeciw przyjęciu tej uchwały oraz przeprowadzenie odpowiedniej modernizacji Poradni Położniczo-Ginekologicznej przy ul. Myliusa – dodaje radna.

Radni jednak podjęli uchwałę w sprawie likwidacji Poradni Położniczo-Ginekologicznej przy ul. Myliusa. Ta będzie funkcjonowała tylko do końca września. Od października br. pacjentki będą musiały jednak się udać już do poradni przy ul. Komeńskiego.

– Mieszkam na osiedlu Nad Jarem od wielu lat. To była jedyna poradnia, gdzie mogłam wejść praktycznie bez kolejki. Osiedla Zawada i Nad Jarem od wielu lat są niedoinwestowane zarówno komunikacyjnie jak i pod kątem opieki medycznej – pisze nasza Czytelniczka. – Czy ktoś z radnych ogarnął jakie to są wielkie osiedla mieszkaniowe? Teraz wszystkie mieszkanki osiedli mają jeździć na Komeńskiego? Paranoja.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register