Ostatnia droga prezydenta

W Stegnie odbyły się uroczystości pogrzebowe byłego Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny. Na niewielkim cmentarzu w tej miejscowości byłego włodarza żegnali politycy, działacze samorządowi oraz licznie zgromadzeni elblążanie.

Henryk Słonina był Prezydentem Elbląga przez trzy kadencje. W pamięci elblążan pozostanie jako samorządowiec, któremu miasto leżało bardzo na sercu.

-Dziś trudno wymienić wszystkie Jego osiągnięcia i zasługi. Było ich tak wiele. Zawdzięczamy mu nowoczesny wygląd naszego miasta, nowe instytucje i ważne obiekty w tym- Halę Sportowo-Widowiskową, Trasę Unii Europejskiej, Ratusz Staromiejski, Elbląski Park Technologiczny, nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów, czy Hospicjum Elbląskie. To wielkie dzieło, które pozostawił dla kolejnych pokoleń – wspomina obecny prezydent miasta Witold Wróblewski.

Prezydent Henryk Słonina był również inicjatorem wielotomowej historii Elbląga, nad którą prace trwały wiele lat. To za Jego rządów na Starym Mieście prowadzone były największe wykopaliska w Europie. Szczególną troską otaczał najmłodszych, dla których stworzył między innymi wyjątkową w skali kraju szkołę ekologiczną w Piaskach. Bardzo szanował i cenił seniorów, kombatantów i pionierów Elbląga. Zawsze dla nich drzwi jego gabinetu były otwarte.

-Do historii przejdzie Jego niezwykła pracowitość, determinacja w dążeniu do celu i umiejętność strategicznego myślenia. Miał wizję Elbląga, którą konsekwentnie wcielał w życie. Jako jeden z pierwszych w naszym kraju Prezydentów sięgnął po bardzo duże środki unijne, zarówno przed jak i po akcesji Polski do Unii Europejskiej – dodaje prezydent Wróblewski. – Długo można byłoby wymieniać zasługi. Widać je w mieście gołym okiem, ale najważniejsze to to, co zostaje w naszych sercach i pamięci. Wisława Szymborska napisała: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. W mojej pamięci, a jestem przekonany, że również w pamięci wielu elblążan pozostaniesz Prezydencie, Drogi Henryku, Przyjacielu na zawsze.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register