Oszuści w Elblągu podali się za policjantów

Klasyczna sytuacja tzw. oszustwa na policjanta miała miejsce w Elblągu. Jego ofiarą padła elblążanka do której zadzwonił mężczyzna podający się za stróża prawa. Poprosił by kobieta zapakowała pieniądze i biżuterię do reklamówki i wyrzuciła przez okno. 60-latka wykonała wszystkie polecenia oszusta.

Cała sytuacja rozpoczęła się od telefonu na numer stacjonarny. Dzwoniący do 60-latki mężczyzna podał się za policjanta i poinformował o prowadzonych działaniach przeciwko oszustom. Poprosił by kobieta zadzwoniła pod nr 997. Ta uczyniła to, jednak na linii dalej pozostał oszust, który potwierdził  (już jako dyżurny) słuszność sprawy. 60-latka została poproszona o to by spakować do reklamówki wszystkie pieniądze jakie ma w domu oraz złotą biżuterie i… wyrzucić przez okno. Tam pod oknem stał już „policjant po cywilnemu”.

Oszuści zachęceni łatwością pozyskania pieniędzy namówili kobietę by ta w ramach kontynuowania akcji przeciwko oszustom tym razem bankowym, poszła do placówki banku i wzięła pożyczkę w wysokości 12 tysięcy złotych. Kobieta to również uczyniła. Pieniądze przekazała następnie kolejnemu  „policjantowi po cywilnemu”, który czekał przed bankiem. Teraz miała już tylko wrócić do domu a tam pieniądze miały jej być zwrócone. Jak nie trudno się domyślić tak się jednak nie stało. Kobieta zrozumiała, że została oszukana i zgłosiła sprawę na policje tym razem tę prawdziwą. Łącznie w ręce oszustów przekazała nieco ponad 50 tysięcy złotych. Historię oraz przebieg sytuacji publikujemy ku przestrodze oraz aby pokazać mechanizm oszustwa.

Policjanci po raz kolejny przestrzegają oraz apelują do opiekujących się starszymi osobami o rozmowy i wyczulanie ich na tego typu sytuacje. Dla przypomnienia zamieszczamy również policyjny klip prewencyjny dotyczący oszustw tą właśnie metodą.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register