Otwarcie salonu fryzjerskiego krok po kroku. Jak to sfinansować?

Szukasz praktycznych wskazówek dotyczących założenia salonu fryzjerskiego? Z tego tekstu dowiesz się jak to zrobić krok po kroku: od załatwienia formalności (czy wiesz, że nie możesz bez odpowiednich formalności otworzyć zakładu w swoim domu?) aż po kwestię sfinansowania wyposażenia. To będzie owocna lektura.

Krok pierwszy: biznesplan a koszty otwarcia salonu fryzjerskiego

Odpowiedzi na pytanie ile kosztuje otwarcie salonu fryzjerskiego, najlepiej poszukać tworząc biznesplan i kosztorys. Będzie to solidna podstawa, która pomoże oszacować koszty, a także określić kluczowe elementy, takie jak lokalizacja, zakres usług, profil klienta czy strategia marketingowa.

Już na etapie planowania warto rozważyć źródła finansowania. Jeśli ma to być pożyczka, warto wcześniej obliczyć wysokość miesięcznych rat. Taką możliwość daje konfigurator na stronie Smartney. Pozwala on oszacować koszty kredytowe, co ułatwi zaplanowanie wydatków i wybór optymalnych warunków spłaty.

Nie można też zapominać o analizie konkurencji — pozwoli ona zrozumieć, jakie usługi są popularne w okolicy i jakie są oczekiwania klientów (przykładowo: raczej niskie ceny i podstawowy zakres technik fryzjerskich niż ekskluzywne zabiegi). Dzięki temu można dostosować ofertę do lokalnego popytu na konkretne usługi, unikając nietrafionej inwestycji.

Biznesplan i analiza konkurencji są więc pierwszymi krokami na drodze do otwarcia własnego salonu fryzjerskiego. Jeśli wynika z nich, że inwestycja ma szanse na powodzenie, można przejść do realizacji kolejnych etapów.

Krok drugi: rejestracja działalności gospodarczej

Szacując koszty, należy wziąć pod uwagę, nie tylko wynajęcie czy zakup lokalu i wyposażenie go, ale też koszty związane z prowadzeniem działalności. Po pierwsze więc należy ją zarejestrować. Chcąc prowadzić firmę w pojedynkę, należy wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli wspólnie z innym przedsiębiorcą — można zdecydować się na spółkę cywilną. Rejestracji można dokonać osobiście w urzędzie miasta lub gminy, online przez profil zaufany ePUAP albo listem poleconym. Przy tej ostatniej opcji trzeba pamiętać, że podpis pod dokumentami (formularzem CEIDG-1) musi być poświadczony notarialnie.

Oprócz rejestracji firmy trzeba także dopełnić formalności w urzędzie skarbowym (złożyć formularz VAT-R) oraz w ZUS-ie (złożyć formularz ZUS ZUA). Przy okazji wizyty w urzędzie skarbowym warto zasięgnąć informacji o tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z VAT-u. Pod pewnymi warunkami przysługuje ono bowiem nowym przedsiębiorcom.

Krok trzeci: Sanepid (i inne przepisy) a lokal pod zakład fryzjerski

Wybierając lokal, w którym ma działać salon fryzjerski, należy wziąć pod uwagę wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 17 lutego 2004 r. Ich spełnienie będzie miało zasadnicze znaczenie dla powiatowego inspektora sanitarnego, do którego należy zgłosić fakt rozpoczęcia działalności. Wojewódzki Inspektor Sanitarny musi wyrazić zgodę na prowadzenie działalności w danym lokalu i dopiero po jej uzyskaniu można zacząć świadczyć usługi fryzjerskie.

Trzeba też pamiętać, że we własnym mieszkaniu czy domu nie można prowadzić działalności gospodarczej bez uprzedniego zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego. Stawki podatku od nieruchomości są bowiem różne dla lokalu mieszkalnego i budynku lub jego części, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Krok czwarty: skąd wziąć pieniądze na działalność gospodarczą?

Gdy działalność jest już zarejestrowana, a Sanepid pozytywnie rozpatrzył wniosek dotyczący otwarcia salonu fryzjerskiego we wskazanym lokalu, nie pozostaje nic innego, jak przystąpić do jego wyposażania. Fotele i myjnie fryzjerskie, podnóżki, hokery, lustra, konsole, pomocniki, wyposażenie poczekalni i recepcji — to dopiero początek listy zakupów. Dalej są suszarki, prostownice, lokówki, maszynki, nożyczki, szczotki, ręczniki, klipsy, peleryny, pędzle, spryskiwacze… W wyliczeniach nie można też zapomnieć o kosmetykach do pielęgnacji, stylizacji czy koloryzacji włosów.

Wydatki mogą sumować się do łącznej kwoty od 30 tys. zł wzwyż. Finalna kwota zależy od standardu wyposażenia i wielkości lokalu. W sytuacji, gdy brakuje środków na wszystkie niezbędne zakupy, warto rozważyć pożyczkę gotówkową. Taki ruch pozwoli przyspieszyć otwarcie salonu, a tym samym czerpanie zysku z inwestycji. W Smartney maksymalna wysokość pożyczki to nawet 150 tys. zł, które można rozłożyć na 120 rat. Ponieważ pożyczkodawca daje możliwość elastycznego dostosowania spłaty do możliwości finansowych, przedsiębiorcy łatwiej zadbać o konkurencyjność salonu i komfort klientów już od pierwszych dni po otwarciu.

– Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register