Ozonowanie pomieszczeń – co ile powinno się je przeprowadzać?

Mikroorganizmy powodują problemy w różnych miejscach, w warunkach klinicznych bakterie mogą powodować niebezpieczne epidemie. Ozonowanie pomieszczeń może być stosowane jako chemiczny środek dezynfekujący do zabijania bakterii i wirusów. Szukasz kogoś, kto przeprowadzi ozonowanie w Gdańsku Twojego biura lub mieszkania? Przekonaj się, że Ozonosfera jest jedną z najlepszych firm, które mogą to zrobić. A to, dlaczego warto przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń, dowiesz się, czytając dalej.

Skuteczna dezynfekcja powietrza i powierzchni od wirusów, bakterii i grzybów

Jeśli chodzi o ozonowanie pomieszczeń, dystrybucja w postaci gazu umożliwia ozonowi dotarcie do trudnych do dezynfekcji powierzchni, docierając do miejsc trudnych do wytarcia. Niskie stężenia ozonu mogą dezaktywować bakterie i wirusy otoczkowe poprzez reakcję z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi w błonie komórkowej, niektórymi białkami powierzchniowymi i DNA. Jednak do radzenia sobie ze stabilnymi wirusami i zarodnikami bakterii wymagane jest wyższe stężenie ozonu wraz z wilgocią powietrza przez kilka godzin. Dlatego ważne jest, by ozonowanie przeprowadziła doświadczona firma.

Co to jest ozon? Dlaczego stosuje się ozonowanie do dezynfekcji?

Jest to drugi najskuteczniejszy środek dezynfekujący. Służy do niszczenia lub dezaktywacji bakterii, wirusów, zapachów. Tworzy się naturalnie na powierzchni planety, najczęściej po wyładowaniach atmosferycznych podczas burz. To ten charakterystyczny, świeży, czysty zapach, który czujemy po burzy. Ozon wytwarzany jest również podczas opadów deszczu.

W jaki sposób wykorzystuje się ozon do dezynfekcji?

Chociaż ozon jest silnym związkiem, jego cykl życia jest bardzo krótki. Kiedy wchodzi w kontakt z bakteriami, wirusami lub zapachami, są one utleniane przez jeden z 3 atomów tlenu, które posiada. Dlatego ozonowanie jest tak skutecznie i wydajne.

Ozonowanie mieszkania — Ozonosfera

Zanim zdecydujesz się na ozonowanie mieszkania, musisz się odpowiednio przygotować. Aby ozonowanie mieszkania przyniosło pożądany efekt, konieczne jest utrzymanie odpowiednio wysokiego stężenia przez odpowiednio długi czas. Dlatego podczas tego procesu zamykane są okna i drzwi, a jeśli są jakieś otwory do wymiany powietrza, uszczelnia się je.

Dezynfekujące zalety ozonu

Ozon ma silne właściwości utleniające – oznacza to, że ma on również właściwości starzejące przedmioty. Przed ozonowaniem należy zastanowić się nad zabezpieczeniem kosztowności (farby, meble skórzane) i wyniesieniem ich z pomieszczenia lub zabezpieczeniem folią. Niezbędne jest również usunięcie zwierząt, w tym ryb akwariowych i roślin z dezynfekowanych miejsc. Ludzie absolutnie nie mogą tam zostać. Osoba, która będzie obsługiwać generator ozonu, używa pilota lub jest wyposażona w specjalny kombinezon i maskę ochronną.

Dezynfekcja ozonem — kiedy to działa?

Ozonowanie jest wydajne (niszczy 99% drobnoustrojów), szybkie i przy prawidłowym wykonaniu bardzo bezpieczne. Czas potrzebny na dezynfekcję danego pomieszczenia wyliczany jest na podstawie jego powierzchni i wydajności generatora. Najczęściej do przeprowadzenia ozonowania wystarczy kilka godzin pracy.

Co jaki czas i kiedy należy przeprowadzać ozonowanie?

Zwykle wystarczy jeden zabieg, aby usunąć nieprzyjemne zapachy z papierosów po imprezie lub chemiczne zapachy po renowacji farbą. Jeśli natomiast chcesz zaadaptować zrujnowane i zaniedbane pomieszczenie na cele mieszkalne, proces ten trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Najlepiej zrobić to przed, w trakcie i po zakończeniu renowacji. Nawet po pożarze zapach spalenizny może bardzo długo się utrzymywać, co będzie wymagało powtórnego ozonowania.

Likwidacja przyczyny powstawania przykrych zapachów a ozonowanie

Przed użyciem generatora ozonu należy również ustalić przyczynę powstawania nieprzyjemnych zapachów i spróbować je wyeliminować. Jeśli problemem jest np. zapach pochodzący z kanalizacji lub z mokrej gleby, ozonowanie pomoże na bardzo krótki czas. To samo dotyczy źródeł zwierzęcych — jeśli nadal są obecne w danym miejscu, zapach po pewnym czasie pojawi się ponownie.

Ozonowanie samochodu raz w roku po zimie

Ozonowanie samochodu i usuwanie grzybów z klimatyzacji odbywa się zwykle w przypadku wykrycia nieprzyjemnych zapachów w powietrzu. Niektórzy kierowcy wolą jednak zapobiegać niż leczyć i robią to raz w roku profilaktycznie – zwykle po zimie, co jest szczególnie polecane osobom z problemami z oddychaniem lub obniżoną odpornością.

Regularne ozonowanie w budynkach użyteczności publicznej

W budynkach użyteczności publicznej (szkoły, szpitale), a także w biurach, restauracjach i salonach kosmetycznych ozonowanie należy przeprowadzać często i w miarę możliwości regularnie. Proces pozwoli zachować wysoki poziom higieny oraz skutecznie usunąć chorobotwórcze drobnoustroje z otoczenia.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register