Park w Natolinie będzie dostępny?

Tajemniczy park w Natolinie otworzy bramy dla zwiedzających. Jak podaje tvn24.pl – Będzie dostępny w wybrane niedziele, od 25 czerwca do 18 września.

Kiedy?

Pierwsza wycieczka zaplanowana jest na 25 czerwca, kolejne na 10 i 24 lipca. Następnie dwie w sierpniu (14 i 21) i dwie ostatnie we wrześniu (11 i 18).

Podczas jednej niedzieli, na teren parku wpuszczane będą trzy grupy: o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00.

Jak?

Spacery po parku odbywać się będą w towarzystwie profesjonalnego przewodnika. Czas takiej wycieczki to dwie godziny. Aby wziąć w niej udział, należy zarezerwować miejsce w tygodniu poprzedzającym wybrany termin. Szczegóły dotyczące rezerwacji znaleźć można na stronie internetowej urzędu.

Zwiedzający zobaczą m.in. wnętrze natolińskiego pałacu, sarkofag patronki Natolina – Natalii z Potockich Sanguszkowej, most mauretański i ruiny akweduktu rzymskiego. Będą mogli też wejść do Lasu Natolińskiego, który był plenerem dla filmu “Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Fakty

Park w Natolinie to prawdziwa perełka na mapie Warszawy. To jeden z najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Samo wejście do parku w znajduje się przy ulicy Nowoursynowskiej (na Ursynowie). Cały kompleks leży jednak na terenie Wilanowa. To blisko 120 hektarów z rezerwatem i zabytkowymi obiektami. Mieszkańcy domagaja się, by park był ogólnie dostępny dla wszystkich, ale urzędnicy nie zostawiają złudzeń.

Jest to niemożliwe. Ponad 95 proc. tego terenu to rezerwat, objęty ochroną prawną. Las nie jest przystosowany do częstych odwiedzin przez dużą liczbę osób. Nie ma odpowiedniej infrastruktury ani toalet.

 

Kto pierwszy ten lepszy, zapisujemy się na wizytę w parku?

 

źródło:tvnwarszawa.tvn24.pl, foto:UM Ursynów

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register