PiS złoży protest wyborczy w sprawie losowania mandatu radnego

Walka o jeden z mandatów w Radzie Miasta Elbląga rozegrał się między przedstawicielem PiS-u a KWW Witolda Wróblewskiego. Ponieważ obaj kandydaci w okręgu uzyskali taki sam wynik, musiało zdecydować losowanie, które spowodowało iż Prawo i Sprawiedliwość ten mandat straciło.

PiS mogło mieć 10 przedstawicieli w Radzie Miasta Elbląga. Jednak pomiędzy dwoma kandydatami do Rady musiało dojść do losowania mandatu. Powód? Obaj uzyskali taką samą ilość głosów w okręgu. W wyniku losowania mandat powędrował do KWW Witolda Wróblewskiego.

Z takim rozstrzygnięciem nie może pogodzić się Jerzy Wilk. Zapowiada złożenie protestu wyborczego.

– Układ sił w Radzie Miejskiej jest już znany, ale wątpliwości budzi przyznanie jednego mandatu w drodze losowania. Chcemy, by głosy w tym okręgu zostały jeszcze raz policzone, składamy protest wyborczy – zapowiedział Jerzy Wilk.

Kodeks Wyborczy stanowi, że jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzyma równą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o wyborze decyduje większa liczba obwodów, w których kandydaci otrzymali największą liczbę głosów, a gdyby i liczby obwodów były równe – rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję.

Losowanie prowadzi przewodniczący komisji w obecności członków komisji i pełnomocników obecnych przy pracach komisji. Czynności losowania dokonuje wyznaczony członek komisji. O terminie losowania należy powiadomić pełnomocników z odpowiednim wyprzedzeniem, w celu umożliwienia im obecności przy tej czynności.

Nieobecność pełnomocników nie wstrzymuje przeprowadzenia losowania. W razie konieczności ustalenia, w drodze losowania, która z list uzyskuje mandat, do jednakowych, nieprzezroczystych kopert wkłada się kartki z numerami list. Po wymieszaniu kopert losuje się jedną z nich. Numer listy odczytuje się i okazuje obecnym, a wylosowaną kartkę dołącza się do protokołu. Na żądanie osób obecnych przy losowaniu należy okazać zawartość niewylosowanych kopert. Przebieg przeprowadzonego losowania opisuje się w protokole.

2 komentarze

  • 91 Reply

    26 października 2018 at 07:03

    Mezczyzne poznaje sie po tym jak konczy he,he.Przegrywa sie z honorem.

  • no name Reply

    26 października 2018 at 11:14

    Panie Wilku ciągle czekam na prawo i sprawiedliwość i na to że zamnką zleceniodawców spalenia jednostki inspektora we Fromborku. Za trudny temat?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register