„Planeta Energii” w Elblągu. Co będzie się działo?

W niezwykłą podróż do krainy prądu zabierze mieszkańców Elbląga ekipa „Planety Energii”, która wraz z mobilnym centrum nauki będzie gościć na Placu Kazimierza Jagiellończyka już 8 i 9 czerwca. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”.

Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III B i pani Jadwiga Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18. To dzięki nim mieszkańcy Elbląga będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Jadwiga Jagiełło ze SP nr 18 wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III B z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Powołanie „Akademii Dociekliwych. W krainie prądu elektrycznego”, organizacja szkolnego „Tygodnia Technologii” czy konkursu wiedzy pt. „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych z Elbląga podczas „Planety Energii”.

– Uczniowie mojej klasy rozpoczęli przygodę z „Planetą Energii” już w V edycji konkursu, 2 lata temu. Wtedy otrzymaliśmy wyróżnienie i odwiedziliśmy mobilne centrum nauki, które gościło w Kwidzynie. Ucieszyliśmy się bardzo, że w tym roku pojawiły się nowe tematy dotyczące energii światła odbitego. Mieliśmy okazję nie tylko pogłębić zdobytą wcześniej wiedzę, ale nauczyć się czegoś nowego. Czas trwania konkursu był dla nas okazją do świetnej zabawy, przeprowadzenia niecodziennych doświadczeń i eksperymentów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Zdobytą wiedzą dzieliliśmy się z innymi uczniami naszej szkoły organizując konkurs „Prąd pożyteczny musi być bezpieczny” – mówi pani Jadwiga Jagiełło.

Nauka i zabawa w miasteczku „Planeta Energii”

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Szczególnie gorąco Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

– W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o  funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

To druga wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Elblągu, w którym już od prawie dziewięćdziesięciu lat działa elektrociepłownia. Jednocześnie to pierwsza wygrana w „Planecie Energii” pani Jadwigi Jagiełło, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów konkursu.

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Elbląga!

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Elbląga do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Elblągu sprawuje Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2, objął projekt patronatem medialnym

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register