Planujesz remont w wakacje? Co można, czego nie wolno bez pozwoleń?
Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, remont mieszkania to główny cel kredytowy Polaków w 2016 r. Nawet mając własne lokum, trzeba pamiętać, że wciąż obowiązują nas pewne ograniczenia. Planując remont mieszkania, pamiętaj o zdobyciu niezbędnych pozwoleń i poinformowaniu stosownych organów o mniejszych zmianach. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w blokach, gdzie każda ingerencja może wpłynąć na stan sąsiednich mieszkań.
Remont czy przebudowa?
Polskie prawo budowlane odróżnia bowiem te dwa terminy. Wszystko zależy od tego, czy właściciel mieszkania zamierza wykonać prace aranżacyjne, czy mocno inwazyjne – konstrukcyjne. Proste prace remontowe – malowanie ścian czy modernizacja łazienki – nie wymagają zawiadomienia urzędników. Niewiele jest jednak działań, które można podjąć, nie informując o tym odpowiednich organów.
Chcąc ingerować w budynek w większym stopniu, np. w ściany lub piony wentylacyjne, nie powinno się tego robić bez stosownego pozwolenia na budowę. Taki dokument uzyskuje się w starostwie lub urzędzie.
Burzymy ściany?
Jeśli zmiany, których chcesz dokonać, wymagają np. wyburzenia ścian, musisz pamiętać o tym, że nie każdą ścianę można usunąć bądź przebudować. Pierwszym działaniem w tej sytuacji powinno być ustalenie, które ściany są nośne – konstrukcyjne, a które działowe. Te drugie bez przeszkód można modyfikować bądź usuwać, gdy chciałbyś z dwóch osobnych pomieszczeń zrobić jedno, np. kuchnię otwartą na pokój. Ściana nośna zwykle jest znacznie grubsza od działowej (nie jest to jednak jedyny wyznacznik). Ta pierwsza przenosi ciężar całego domu na fundamenty. Usunięcie jej lub zbyt duża ingerencja stanowi zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania całego budynku i może doprowadzić do katastrofy budowlanej.
Inaczej rzecz wygląda w kwestii ścianek działowych, których głównym zadaniem jest podział mieszkania na pomieszczenia. Przed jakąkolwiek ingerencją należy jednak mimo wszystko zapoznać się z planami budynku i upewnić, czy ściana działowa nie kryje w sobie np. elementów konstrukcyjnych, instalacji elektrycznych, wodnych itp. To, o czym często zapominamy, przesuwając bądź wyburzając ścianki działowe, to że zmieniamy w ten sposób kubaturę poszczególnych pomieszczeń, a przez to konieczna może się okazać również wymiana grzejników na większą moc, tak aby zapewnić komfort cieplny.
Dobrą praktyką jest również poinformowanie sąsiadów. Grzeczność i dobre relacje wskazują, by nie utrudniać innym życia.
Mieszkanie w czasie remontu lub przebudowy warto dodatkowo ubezpieczyć. Koszt ubezpieczenia jest stosunkowo niewielki, a pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w sytuacji, gdy prowadząc prace przy instalacji wodociągowej lub elektrycznej, przez przypadek uszkodzisz swoje mieszkanie lub spowodujesz uszkodzenia u sąsiadów.
Miłego remontu 😉
źródło: wp.pl, foto: pixabay.com
1 komentarz
remont mieszkania
23 lipca 2017 at 09:33Dobry, błyskotliwy, nowatorski – nic dodać, nic ująć.
Oby więcej takich artykułów na stronach.