Platforma Obywatelska komplikuje sytuację w elbląskim samorządzie
Co prawda przed nami jeszcze druga tura wyborów prezydenckich w Elblągu, jednak już trwają spekulacje w sprawie przyszłego podziału władzy w elbląskim samorządzie. Wydawało się, że naturalnym ruchem będzie zbliżenie radnych KWW Witolda Wróblewskiego z PO. To jednak mylne przeświadczenie.
Prezydent Witold Wróblewski, którego komitet wyborczy wprowadził do Rady Miasta Elbląga sześciu przedstawicieli deklaruje wolę współpracy z Platformą Obywatelską (9 radnych). Wskazał, że taka koalicja jest naturalna w Sejmiku Wojewódzkim. Co by oznaczało, że jest gotowy na rozmowy o podobnym porozumieniu w elbląskim samorządzie. Takie porozumienie dysponowałoby 15 głosami w Radzie Miasta co dałoby swobodę w rządzeniu miastem.
– Chcę pogratulować i Koalicji Obywatelskiej i PSL wyniku osiągniętego w wyborach do sejmiku województwa. Liczę na to, że w sposób naturalny, powstanie koalicja KO i PSL. Przez samorząd województwa przechodzą proceduralnie bardzo duże środki finansowe, o które zabiegaliśmy. Cieszy mnie, że będę mógł liczyć na wsparcie, jeśli ta koalicja powstanie. Oby to się sprawdziło – mówił prezydent Wróblewski.
O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/jerzy-wilk-rozmawiamy-o-koalicji-z-psl-wroblewski-zaprzecza/
Tymczasem Michał Missan, lider PO oraz kandydat na prezydenta miasta w tych wyborach, stanowczo wyklucza nie tylko porozumienie z prezydentem Witoldem Wróblewskim (jeśli oczywiście ten wygra w drugiej turze wybory) jak i z konkretnymi ugrupowaniami w Radzie Miasta (KWW Witolda Wróblewskiego oraz PiS-Zjednoczona Prawica).
Michał Missan zapowiedział również, że przed drugą turą wyborów prezydenckich nie udzieli swojego poparcia żadnemu z kandydatów.
Natomiast PO jest skłonna luźno, nieformalnie współpracować w Radzie Miasta z każdym ugrupowaniem w celu realizowana niektórych elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Radni Platformy, według Missana, będą popierać również ważne rozwiązania dla Elbląga i elblążan.
– Na poziomie Rady Miejskiej do konkretnych spraw, a nie na kadencję. Po ostatniej kadencji zostanie to w takiej postaci, jak jest – zadeklarował Michał Missan.
Możliwe scenariusze sytuacji w elbląskiej Radzie Miasta przy założeniu, że wybory prezydenckie wygra Witold Wróblewski.
- Nikt nie zawiera żadnej koalicji. Prezydent rządzi miastem i przy konkretnych projektach musi zabiegać zawsze o większość w Radzie Miasta (ma tylko 6 radnych KWW Witolda Wróblewskiego). Taka sytuacja istniała w elbląskim samorządzie w ostatnim okresie tej kadencji.
- Wymuszona koalicja PO i KWW Witolda Wróblewskiego. Tak się może stać poprzez nacisk władz wojewódzkich PO i PSL, które dążą do stworzenia porozumienie w Sejmiku. Liderzy tych ugrupowań mogą więc niejako wymusić na elbląskiej PO wsparcie dla popieranego przez Ludowców Witolda Wróblewskiego. Będzie to jednak bardzo trudne porozumienie poprzez wcześniejsze, krytyczne wypowiedzi Michała Missana i Jerzego Wcisły w stosunku do Witolda Wróblewskiego.
- Egzotyczna koalicja. Najmniej prawdopodobny scenariusz ale możliwy. Witold Wróblewski zawiera porozumienie z klubem Zjednoczonej Prawicy. Chociaż PSL wyklucza współpracę z PiS może się okazać ,że prezydent Wróblewski, wobec twardej postawy PO będzie zmuszony prowadzić rozmowy właśnie z radnymi Zjednoczonej Prawicy.
Przy założeniu, że wybory prezydenckie wygrywa Jerzy Wilk sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej.
Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby Koalicja Obywatelska oraz KWW Witolda Wróblewskiego chciały zawrzeć formalną lub nieformalną koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, przy założeniu, że to nie Witold Wróblewski jest prezydentem miasta. Prezydent Wilk będzie więc skazany na wariant nr 1, czyli rządzenie miastem przy wsparciu 9 radnych PiS oraz próby budowania większości w Radzie Miasta przy ważniejszych projektach uchwał.
0 komentarzy