PLK dbają o transport węgla do elektrociepłowni w Elblągu

Sprawniejszy przewóz węgla koleją do elektrociepłowni w Elblągu zapewnią prace za 3,5 mln zł na odcinku Elbląg Zdrój – Tropy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. finansują z budżetu własnego wymianę toru i poprawę jezdni na 2 przejazdach kolejowo-drogowych. Prace zakończą się w listopadzie br.

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie sprawny przewóz węgla do elektrociepłowni w Elblągu koleją. Prace na 2,5 km odcinku między Elblągiem Zdrój a Tropami na linii Elbląg – Braniewo rozpoczęły w październiku.

Specjalne maszyny pracują przy wymianie toru. Układane są nowe podkłady i szyny.  Oczyszczana i uzupełniana jest podsypka z tłucznia. Prowadzona jest regulacja toru.

Kolej sprawdza się jako sprawny i ekologiczny środek transportu. Jeden wagon o ładowności 55 ton to dwa-trzy samochody ciężarowe mniej na drogach.

Na dwóch przejazdach i drogach dojazdowych na odcinku między Elblągiem Zdrój a Tropami, tj. na ul. Nizinnej, ul. Żuławskiej wymieniana jest nawierzchnia. Będzie płynny przejazd na drugą stronę toru, co przełoży się na wyższy poziom bezpieczeństwa. Prace wykonywane w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych wymagają wprowadzenia zmian w komunikacji. Z zarządcami dróg z wyprzedzeniem ustalane są objazdy.

Wykonawcą robót jest PPMT z Gdańska. Inwestycja o wartości ok. 3,5 mln zł, realizowana jest ze środków własnych PLK . Prace planowane są do połowy listopada 2022 roku. Prowadzone są w sposób umożliwiający nieprzerwany dojazd składów do elektrociepłowni.

W planach PLK są kolejne prace na linii 254 między Elblągiem Zdrój a Tropami, które przełożą się na poprawę kolejowego dostępu do elektrociepłowni w Elblągu. Na lata 2022-2023 przewidziano roboty na moście kolejowym nad rzeką Elbląg. Za ok. 12 mln zł naprawione będą uszkodzone elementy stalowej konstrukcji oraz przyczółków i filarów. Poprawi się płynność jazdy pociągów towarowych. Zabezpieczenie konstrukcji przed korozją pozytywnie wpłynie na wygląd obiektu.

Transport kolejowy ma wiele zalet w porównaniu z innymi środkami transportu. Jest szybki, wygodny, bezpieczny i ekologiczny. Może przewozić duże ilości ludzi i towarów na duże odległości, co zmniejsza koszty i zanieczyszczenie środowiska. Jest również mniej podatny na wpływ warunków pogodowych, korków ulicznych i wypadków drogowych. Transport kolejowy jest więc korzystnym rozwiązaniem dla rozwoju gospodarczego i społecznego.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register