Po pierwsze mieszkania! Co trzeba zmienić w Elblągu?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Ponownie kandydaci z różnych opcji politycznych i ugrupowań społecznych będą obiecywać „złote góry” i snuć plany nierealnych zmian. Po wyborach zaś okaże się jak zwykle, że  o składanych obietnicach zapomną  o nich nawet  ich autorzy.

1 fotka do felietonu

Dlatego, by wspomóc merytorycznie potencjalnych elbląskich kandydatów do urzędu prezydenta Elbląga,  cyklicznie będziemy  publikowali propozycje rozwiązań gospodarczych  i społecznych Edmunda Szweda – doradcy ds. samorządów Marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego.

W ten sposób – jasno i klarownie pokażemy jakich zmian faktycznie potrzebuje samorząd, aby dynamicznie się rozwijać oraz zaspokajać wszystkie potrzeby mieszkańców.

Politycy lokalni, ci sami od dwudziestu lat, w wywiadach na łamach lokalnych portali internetowych dużą mówią o swojej chęci startu w wyborach, o koalicjach wyborczych i  rzekomych  możliwościach, jakie dzięki  swoim  znajomościom posiadają. Niestety,  w tych rozmowach nie proponują żadnych rozwiązań,  jak chcą naprawić gospodarkę miasta i życie elblążan.  To wywiady o wszystkim i o niczym! Aby pokazać się w mediach.

Tym razem zajmiemy się sprawą bardzo ważną dla każdego mieszkańca Elbląga. Chodzi o budownictwo mieszkaniowe oraz samą politykę Miasta wobec ustawowego obowiązku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych elblążan.

Tak! Gmina, zgodnie z prawem ma obowiązek zapewnić każdemu mieszkańcowi dostęp do mieszkania. Prawo jednak swoje, a nieudolność polityków samorządowych swoje. Mieszkań nie ma, bezdomni są, a radni zajmują się dziurami w jezdniach i ławkami w parkach. Do tej pory nikt  z lokalnych polityków nie zgłosił żadnego, konkretnego projektu taniego i solidnego budownictwa komunalnego!

– Partia Wolni i Solidarni  w swoim  samorządowym programie wyborczym  wskazuje na instrumenty, których zastosowanie spowoduje przyspieszenie i ułatwienie realizacji wielu projektów  ważnych dla rozwoju samorządów i poziomu życia lokalnych społeczności – mówi Edmund Szwed.

Brak, przez wiele dziesięcioleci, aktywnej polityki mieszkaniowej państwa to bolączka wielu polskich rodzin, które nie mają praktycznie żadnych szans na zakup własnego „m”, nawet  z rynku wtórnego. Ceny nieruchomości stawały się  coraz wyższe, a wynagrodzenia Polaków nie wzrastało zbyt szybko. Gminy  natomiast nie  wywiązywały  się ze swojego konstytucyjnego obowiązku, czyli  obowiązku zapewnienia  mieszkańcom mieszkań.

Rządowy Program Mieszkanie Plus  napotyka dotychczas na barierę kosztów i długiego procesu realizacji poprzez biurokratyczne uwarunkowania. Celem Wolnych i Solidarnych nie jest zmienianie Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie Plus a jedynie jego częściową  modyfikację w celu usprawnienia jego praktycznej realizacji.

– Proponowana przez nas innowacyjna technologia oparta jest  o bloczek perlitowy.  Innowacyjnością jest zastąpienie dotychczas stosowanego podstawowego elementu – cegły/pustaka itp.  bloczkiem perlitowym,  który zrewolucjonizuje budownictwo – mówi Edmund Szwed. –  Nasza propozycja to tanie budownictwo w systemie całkowicie bezodpadowym, materiał zastosowany   w tym systemie jest całkowicie niepalny, posiadający bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Bez względu na wielkość budowy – czy dom jednorodzinny czy też całe osiedla – inwestorowi zależy na niskich kosztach budowy, w tym systemie są one obniżone o kilkadziesiąt procent.  Koszt budowy 1 mkw. w stanie deweloperskim to ok. 2800 zł. a czas wybudowania domu o powierzchni ok. 150 m²  waha się 5 do 6 tygodni.

Użyty do wytwarzania gotowych elementów budowlanych materiał jest skałą naturalną.

Budowa domów  na sucho, która jest bardzo ważną cechą tego systemu, pozwoli  na wyeliminowanie mokrych zapraw w procesie budowy. Dom składa się z precyzyjnych, gotowych elementów układanych na sucho, opcjonalnie można zastosować kleje.

– Tak zastosowana technologia daje przede wszystkim możliwość szybkiej i taniej realizacji Programu – Mieszkanie Plus. Bardzo szybko można uruchomić zakłady budowy takich domów, gdzie produkcja odbywa się szybko, maszynowo – przekonuje Edmund Szwed, doradca ds. samorządowych Kornela Morawieckiego. – Mieszkania są tańsze w eksploatacji. Nie zużywają tyle ciepła do ogrzania. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów nie wymagają termoizolacji, są dźwiękoszczelne, nie potrzebują tynkowania. Program Mieszkanie Plus trzeba przyspieszyć i powiązać z „Programem 500+” skoro chcemy zachęcać Polaków do zwiększenia dzietności w naszym kraju. Musimy rodzinom i dzieciom zapewnić możliwość posiadania taniego i dobrego mieszkania.

Propozycja Partii Wolni i Solidarni posiada rozwiązania przezwyciężania  biurokracji oraz braku  wystarczającego źródła finansowania Programu Mieszkanie Plus

– Bezpieczeństwo inwestycji zapewni powołanie z udziałem samorządu  –  spółki celowej. Jej konstrukcję i sposób finansowania zapewnia propozycja, którą posiada  Partia Wolni i Solidarni. Grunty do spółki przekaże gmina/Skarb Państwa. Jeśli zajdzie taka konieczność, powołana spółka celowa odkupi od samorządu atrakcyjne tereny do realizacji Programu Mieszkanie Plus. Po wybudowaniu mieszkań spółka celowa przekształci się w spółkę zarządczą nieruchomościami – mówi Edmund Szwed.

Źródłem finansowania powinny być przede wszystkim  obligacje przychodowe oraz wejście tak utworzonej spółki komunalnej na giełdę papierów wartościowych  z emisją obligacji. Akcje spółki mogą kupować osoby indywidualne oraz firmy.

– Do tej pory na giełdzie nie notuje się  udziału wielu  spółek komunalnych. Ich wejście oraz zabezpieczenie inwestycji przez samorząd, może dać mocny impuls do wzrostu również naszej rodzimej Giełdy Papierów Wartościowych – dodaje Edmund Szwed.

Czas, aby w końcu lokalni politycy przestali zajmować się jałowymi sporami, sprawami trzeciorzędnymi dla elblążan, a zaczęli poważnie myśleć o rozwoju miasta i przede wszystkim zaspokojeniu podstawowych potrzeb bytowych elblążan – godziwej pracy i dostępu do tanich, dobrze zbudowanych mieszkań!

Edmund Szwed – to działacz społeczny i samorządowy. Wydawca dwóch gazet internetowych oraz portalu ogólnopolskiego www.realnapolska.pl.  W wyborach samorządowych w 2014 r. ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga uzyskując trzeci wynik. Obecnie pełni również funkcję doradcy ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego – twórcy ugrupowania Wolni i Solidarni.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register