Po pierwsze mieszkania! Co trzeba zmienić w Elblągu?
Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Ponownie kandydaci z różnych opcji politycznych i ugrupowań społecznych będą obiecywać „złote góry” i snuć plany nierealnych zmian. Po wyborach zaś okaże się jak zwykle, że o składanych obietnicach zapomną o nich nawet ich autorzy.
Dlatego, by wspomóc merytorycznie potencjalnych elbląskich kandydatów do urzędu prezydenta Elbląga, cyklicznie będziemy publikowali propozycje rozwiązań gospodarczych i społecznych Edmunda Szweda – doradcy ds. samorządów Marszałka Sejmu Kornela Morawieckiego.
W ten sposób – jasno i klarownie pokażemy jakich zmian faktycznie potrzebuje samorząd, aby dynamicznie się rozwijać oraz zaspokajać wszystkie potrzeby mieszkańców.
Politycy lokalni, ci sami od dwudziestu lat, w wywiadach na łamach lokalnych portali internetowych dużą mówią o swojej chęci startu w wyborach, o koalicjach wyborczych i rzekomych możliwościach, jakie dzięki swoim znajomościom posiadają. Niestety, w tych rozmowach nie proponują żadnych rozwiązań, jak chcą naprawić gospodarkę miasta i życie elblążan. To wywiady o wszystkim i o niczym! Aby pokazać się w mediach.
Tym razem zajmiemy się sprawą bardzo ważną dla każdego mieszkańca Elbląga. Chodzi o budownictwo mieszkaniowe oraz samą politykę Miasta wobec ustawowego obowiązku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych elblążan.
Tak! Gmina, zgodnie z prawem ma obowiązek zapewnić każdemu mieszkańcowi dostęp do mieszkania. Prawo jednak swoje, a nieudolność polityków samorządowych swoje. Mieszkań nie ma, bezdomni są, a radni zajmują się dziurami w jezdniach i ławkami w parkach. Do tej pory nikt z lokalnych polityków nie zgłosił żadnego, konkretnego projektu taniego i solidnego budownictwa komunalnego!
– Partia Wolni i Solidarni w swoim samorządowym programie wyborczym wskazuje na instrumenty, których zastosowanie spowoduje przyspieszenie i ułatwienie realizacji wielu projektów ważnych dla rozwoju samorządów i poziomu życia lokalnych społeczności – mówi Edmund Szwed.
Brak, przez wiele dziesięcioleci, aktywnej polityki mieszkaniowej państwa to bolączka wielu polskich rodzin, które nie mają praktycznie żadnych szans na zakup własnego „m”, nawet z rynku wtórnego. Ceny nieruchomości stawały się coraz wyższe, a wynagrodzenia Polaków nie wzrastało zbyt szybko. Gminy natomiast nie wywiązywały się ze swojego konstytucyjnego obowiązku, czyli obowiązku zapewnienia mieszkańcom mieszkań.
Rządowy Program Mieszkanie Plus napotyka dotychczas na barierę kosztów i długiego procesu realizacji poprzez biurokratyczne uwarunkowania. Celem Wolnych i Solidarnych nie jest zmienianie Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie Plus a jedynie jego częściową modyfikację w celu usprawnienia jego praktycznej realizacji.
– Proponowana przez nas innowacyjna technologia oparta jest o bloczek perlitowy. Innowacyjnością jest zastąpienie dotychczas stosowanego podstawowego elementu – cegły/pustaka itp. bloczkiem perlitowym, który zrewolucjonizuje budownictwo – mówi Edmund Szwed. – Nasza propozycja to tanie budownictwo w systemie całkowicie bezodpadowym, materiał zastosowany w tym systemie jest całkowicie niepalny, posiadający bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Bez względu na wielkość budowy – czy dom jednorodzinny czy też całe osiedla – inwestorowi zależy na niskich kosztach budowy, w tym systemie są one obniżone o kilkadziesiąt procent. Koszt budowy 1 mkw. w stanie deweloperskim to ok. 2800 zł. a czas wybudowania domu o powierzchni ok. 150 m² waha się 5 do 6 tygodni.
Użyty do wytwarzania gotowych elementów budowlanych materiał jest skałą naturalną.
Budowa domów na sucho, która jest bardzo ważną cechą tego systemu, pozwoli na wyeliminowanie mokrych zapraw w procesie budowy. Dom składa się z precyzyjnych, gotowych elementów układanych na sucho, opcjonalnie można zastosować kleje.
– Tak zastosowana technologia daje przede wszystkim możliwość szybkiej i taniej realizacji Programu – Mieszkanie Plus. Bardzo szybko można uruchomić zakłady budowy takich domów, gdzie produkcja odbywa się szybko, maszynowo – przekonuje Edmund Szwed, doradca ds. samorządowych Kornela Morawieckiego. – Mieszkania są tańsze w eksploatacji. Nie zużywają tyle ciepła do ogrzania. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów nie wymagają termoizolacji, są dźwiękoszczelne, nie potrzebują tynkowania. Program Mieszkanie Plus trzeba przyspieszyć i powiązać z „Programem 500+” skoro chcemy zachęcać Polaków do zwiększenia dzietności w naszym kraju. Musimy rodzinom i dzieciom zapewnić możliwość posiadania taniego i dobrego mieszkania.
Propozycja Partii Wolni i Solidarni posiada rozwiązania przezwyciężania biurokracji oraz braku wystarczającego źródła finansowania Programu Mieszkanie Plus
– Bezpieczeństwo inwestycji zapewni powołanie z udziałem samorządu – spółki celowej. Jej konstrukcję i sposób finansowania zapewnia propozycja, którą posiada Partia Wolni i Solidarni. Grunty do spółki przekaże gmina/Skarb Państwa. Jeśli zajdzie taka konieczność, powołana spółka celowa odkupi od samorządu atrakcyjne tereny do realizacji Programu Mieszkanie Plus. Po wybudowaniu mieszkań spółka celowa przekształci się w spółkę zarządczą nieruchomościami – mówi Edmund Szwed.
Źródłem finansowania powinny być przede wszystkim obligacje przychodowe oraz wejście tak utworzonej spółki komunalnej na giełdę papierów wartościowych z emisją obligacji. Akcje spółki mogą kupować osoby indywidualne oraz firmy.
– Do tej pory na giełdzie nie notuje się udziału wielu spółek komunalnych. Ich wejście oraz zabezpieczenie inwestycji przez samorząd, może dać mocny impuls do wzrostu również naszej rodzimej Giełdy Papierów Wartościowych – dodaje Edmund Szwed.
Czas, aby w końcu lokalni politycy przestali zajmować się jałowymi sporami, sprawami trzeciorzędnymi dla elblążan, a zaczęli poważnie myśleć o rozwoju miasta i przede wszystkim zaspokojeniu podstawowych potrzeb bytowych elblążan – godziwej pracy i dostępu do tanich, dobrze zbudowanych mieszkań!
Edmund Szwed – to działacz społeczny i samorządowy. Wydawca dwóch gazet internetowych oraz portalu ogólnopolskiego www.realnapolska.pl. W wyborach samorządowych w 2014 r. ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga uzyskując trzeci wynik. Obecnie pełni również funkcję doradcy ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego – twórcy ugrupowania Wolni i Solidarni.
0 komentarzy