Po tej informacji tych serów już nie zjesz /drastyczny film/
Nigdy nie widzą trawy ani słońca. Cierpią z powodu kulawizny, ran i uszkodzeń ciała, a eksploatowane są ponad siły. Blisko pół miliona spędza swoje życie na betonowej posadzce, w ciągłym zamknięciu, bez dostępu do pastwisk.
Taka jest cena, jaką krowy płacą za udział w produkcji dwóch najbardziej znanych włoskich serów: Parmezanu i Grana Padano. Śledztwo przeprowadzone przez organizację CIWF (Compassion in World Farming) ujawnia koszmarną prawdę, która kryje się za popularnymi włoskimi serami – Parmezanem i Grana Padano. Jest to pierwsze tego typu śledztwo na świecie.
CIWF Polska opublikowała nagrania i zdjęcia ze śledztwa, przeprowadzonego w lecie tego roku na 9 fermach w dolinie Padu we Włoszech. Ujawniła szokujące warunki, w jakich hodowane są krowy, które produkują mleko przeznaczone do wytworzenia słynnych na cały świat serów. Wychudzone zwierzęta zmuszane są do życia w betonowych budynkach, bez dostępu do pastwisk. Trzymane są we własnych odchodach, traktowane jak fabryki do produkcji mleka. Na materiałach wyraźnie widać, że żyjące w ciągłym zamknięciu zwierzęta cierpią. Krowy potrzebują dostępu do pastwiska z dużą ilością miejsca i możliwością wypasu. Jest to ważne dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak na farmach Parmezan i Grana Padano, które odwiedziła organizacja, krowy były trzymane w budynkach przez cały rok.
WYNIKI ŚLEDZTWA
W trakcie śledztwa skontrolowano 9 ferm krów mlecznych we Włoszech, z których mleko trafia do producentów najbardziej znanych serów na świecie: Parmezanu i Grana Padano. Zwierzęta nigdy nie są wyprowadzane na pastwiska, całe życie spędzają w betonowych budynkach, co jest przyczyną różnych schorzeń. Brak wypasu uniemożliwia zwierzętom wyrażanie naturalnych zachowań i powoduje olbrzymie cierpienie.
W raporcie stwierdzono:
• Krowy były zamknięte w budynkach przez cały rok, nigdy nie widziały trawy, ani słońca;
• Przetrzymywane były na betonowej posadzce, która przyczynia się do powstawania kulawizn, u części zwierząt zaobserwowano urazy nóg i rany;
• Śliskie alejki pokryte były wodą, kałem i moczem, co sprawiało, że krowy mogły mieć trudności z dotarciem do miejsc karmienia i odpoczynku;
• Niektóre zwierzęta były ekstremalnie wychudzone. Wiele krów produkujących mleko dla Grana Padano zostało selektywnie wyhodowanych w celu wyprodukowania jak największej ilości mleka. Powoduje to tak ogromne zapotrzebowanie na energię, że zwierzęta te nie są w stanie zjeść aż tyle pokarmu, co sprawia, że są wyczerpane i w złym stanie.
W związku z ponurymi faktami, które zostały ujawnione w toku śledztwa, organizacja wzywa producentów Parmezanu i Grana Padano do natychmiastowej poprawy warunków, w jakich hodowanych jest blisko pół miliona krów oraz zapewnienia im dostępu do pastwisk. Krowy te wspierają prosperujący przemysł, który może pochwalić się rocznym obrotem wynoszącym około 5 miliardów euro. Niepokojące jest, że nie ma żadnych wytycznych dotyczących dobrostanu zwierząt w standardach produkcji. Parmezan i Grana Padano, które są sprzedawane jako „premium” i „wysokiej jakości”, są popularne wśród polskich konsumentów, a popyt na nie rośnie z roku na rok. Włochy są trzecim największym importerem serów do naszego kraju.
źródło: CIWF Polska
0 komentarzy