Po tragedii w Koszalinie. Strażacy kontrolowali escape roomy w Elblągu

W całym kraju straż pożarna kontroluje pokoje zagadek tzw. escape rooms. W pożarze jednego z nich w Koszalinie zginęło pięć 15-latek. Przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla. Pierwsze wyniki kontroli pokazują liczne uchybienia – informuje Radio Olsztyn.

Warmińsko-mazurscy strażacy skontrolowali w sobotę sześć escape roomów. Dwa kolejne obiekty będą sprawdzane w najbliższych dniach. Jak poinformował rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Olsztynie Rafał Melnyk, kontrole przeprowadzono w trzech pokojach zagadek w Olsztynie, dwóch w Elblągu i jednym w Iławie.

Jeden z tego typu obiektów, zlokalizowany przy ul. 12 Lutego informuje, że przeszedł już kontrolę Straży Pożarnej z wynikiem pozytywnym. Żadnego zagrożenia pożarowego nie stwierdzono.

Młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z olsztyńskiej straży pożarnej powiedział, że chodziło o zweryfikowanie warunków ewakuacji w tych lokalach i wyposażenia tych budynków w podręczny sprzęt gaśniczy. Rolą straży pożarnej jest też ocenić istniejące tam warunki do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Do tragedii w Koszalinie doszło piątek po południu w trzykondygnacyjnym budynku w centrum Koszalina. Zginęło 5 uczennic miejscowego gimnazjum, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Niedziela jest w Koszalinie dniem żałoby. Rodziny ofiar otoczono pomocą psychologiczną i psychiatryczną.

Kontrole escape roomów

W przypadku działalności gospodarczej, jaką jest prowadzenie escape roomu, nie jest wymagany odbiór pomieszczenia przez straż pożarną. Strażacy zalecają jednak, aby do czasu przeprowadzenia kontroli nie korzystać z tego typu obiektów.

W Polsce działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi. Najwięcej escape roomów jest w Warszawie – 122. W Koszalinie funkcjonuje 8 takich miejsc, na Warmii i Mazurach – 8, z czego 3 w Olsztynie.

Historia escape roomów

Pokoje zagadek to popularna forma spędzania czasu, zwłaszcza młodzieży. Uczestnicy gry są dobrowolnie zamykani w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać dzięki rozwiązaniu zagadek logicznych. Escape room wywodzi się z gier komputerowych, w których użytkownik miał za zadanie uciec z zamkniętego pomieszczenia po rozwiązaniu wszystkich zagadek i rebusów. Później grę postanowiono przenieść z wirtualnej rzeczywistości do tej prawdziwej. Pierwszy realny escape room powstał w 2007 roku w Japonii. Do Europy zabawa dotarła przed ośmioma laty – pierwszy pokój zagadek powstał na Węgrzech w 2011 roku.

źródło: Radio Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register