Po wyborach. Wróblewski wygrywa, Wilk odpuszcza elbląski samorząd – co dalej?

Wszystko już jasne jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Elblągiem przez pięć lat rządzić będzie ponownie Witold Wróblewski. Po kolejnej porażce rezygnację z polityki samorządowej zapowiada Jerzy Wilk. Teraz najciekawsza sytuacja może rozegrać się w Radzie Miasta.

Sprawdziło się to, o czym już mówiliśmy. Jerzy Wilk z PiS nie miał możliwości poszerzenia swojego elektoratu. Taką zdolność miał Witold Wróblewski i wygrał znacząco drugą turę. Ważna była również frekwencja, która była bardzo wysoka jak na wybory samorządowe i wyniosła 43 procent.

Jerzy Wilk, po wynikach II tury, zapowiedział iż jest to Jego ostatnia walka wyborcza w samorządzie elbląskim. Chce skupić się na wyborach parlamentarnych, choć dodał, że jest gotowy do współpracy na rzecz miasta z prezydentem Elbląga.

Prawo i Sprawiedliwość ma teraz pięć lat aby wykreować nowego lidera, który będzie miał realną szansę na walkę w wyborach prezydenckich. Wszystko też wskazuje na to, że realne porozumienie KWW Witolda Wróblewskiego z Koalicją Obywatelską zepchnie PiS do opozycji w elbląskim samorządzie.

Witold Wróblewski ma przed sobą trudne zadanie zbudowania odpowiedniej większości w Radzie Miasta, by nie powtórzyć sytuacji z poprzedniej kadencji, gdy nie miał wsparcia radnych i wiele Jego projektów uchwał było przez radnych zdejmowanych z porządku obrad, nawet bez dyskusji.

Ma do tego dobre podstawy. Ośrodek prezydencki już teraz dysponuje 7 radnymi (KWW Wróblewskiego – 6, SLD – 1). To realna siła negocjacyjna ale też nie dająca podstaw do lekceważenia koalicjanta.

– Jesteśmy równorzędnym partnerem dla pozostałych ugrupowań – mówił podczas wieczoru wyborczego Witold Wróblewski.

To zapowiedź twardych negocjacji z liderami Koalicji Obywatelskiej. Jeśli takowe porozumienie powstanie, będzie dysponowało odpowiednią większością głosów, by Elblągiem rządzić. Jednak z pewnością nie będzie to dla prezydenta Wróblewskiego łatwa koalicja.

Wiadomo, że Platforma Obywatelska miała wielką ochotę posiadania własnego prezydenta miasta. Wiadomo też, że liderzy PO nie kryli po czterech latach niechęci do rządów Witolda Wróblewskiego. Co prawda przed druga turą poparli aktualnego prezydenta Elbląga, jednak było to poparcie raczej z wyrachowania – na zasadzie przeciw PiS, nie za Wróblewskim.

Egzotyczna koalicja KWW Witolda Wróblewskiego – Koalicja Obywatelska – SLD będzie musiała znaleźć drogę porozumienia, by była trwała przez pięć lat. Pewne jest, że Platforma Obywatelska, dysponując 9 radnymi, będzie chciała narzucić swoje warunki i realizować elementy własnego programu wyborczego. Czy będzie to koalicja trwała? Tego na razie nie wiadomo.

Prezydent Witold Wróblewski zapowiada, że takie porozumienie chce budować. Z odpowiednimi negocjacjami czekał jednak do rozstrzygnięcia drugiej tury wyborów.

Liderzy PO (Michał Missan, Jerzy Wcisła) dość chłodno poparli Wróblewskiego. Co może wskazywać, że postawią twarde warunki negocjacyjne prezydentowi Elbląga.

Przed prezydentem Wróblewskim również trudne zadanie wywiązania się przed społeczeństwem Elbląga z deklaracji wyborczych. Czekamy wszyscy na nowe źródło ciepła, basen odkryty, place zabaw, żłobki oraz nowe miejsca pracy i mieszkania komunalne.

1 komentarz

  • no name Reply

    5 listopada 2018 at 11:28

    Naród ma dosyć piso-sekty, elektorat 500+ jest za mały, sekta musi wiecej zabrać normalnie pracujacym i więcej dawać patologii, wtedy wygra.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register