Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim
Czy pokój dziecięcy i styl skandynawski mogą iść ze sobą w parze? Wydawałoby się, że surowy styl nie będzie odpowiednim do aranżacji dziecięcego pokoju, jednak praktyka pokazuje, że to błędne założenie. Styl skandynawski jest bowiem na tyle elastyczny i praktyczny, że bez trudu zaaranżujemy przestrzeń dla kilkulatka lub ucznia.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – kolory ścian
Styl skandynawski preferuje jasne barwy. Na topie jest biel i odcienie szarości. W pokojach dziecięcych szare ściany i dodatki widuje się nader rzadko. Lepszym wyborem są ściany białe lub pastelowe w odcieniach beżu lub seledynu.
Ściany w pokoju dziecięcym nie muszą być jednolite. Zamiast malowania, można je wytapetować. Tu dobrym wyborem będą tapety we wzory geometryczne – nie tylko sztywne koła, romby czy trójkąty, ale też proste, schematyczne wzory, które nietrudno byłoby narysować samodzielnie.
A skoro przy samodzielności jesteśmy: warto jedną ścianę pomalować farbą tablicową – nie ma większej radości dla dziecka niż możliwość rysowania na ścianie.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – jak dobrać meble
Jasne, lekkie i wielofunkcyjne – takie powinny być skandynawskie meble do pokoju dziecięcego. Trzeba pamiętać, że taki pokój pełni jednocześnie kilka funkcji – sypialni, bawialni, gabinetu do cichej nauki. Przy tym dziecko ma zazwyczaj dużo swoich skarbów, które z jednej strony muszą być pochowane, z drugiej łatwo dostępne.
W pokoju dziecięcym powinna stanąć pojemna szafa z szufladami i organizerami oraz łóżko i biurko. Te dwa ostatnie meble można połączyć w jeden – łóżko na antresoli z biurkiem w dolnej części to duża oszczędność miejsca i frajda dla dziecka.
Do podstawowego umeblowania warto dołożyć komodę na podręczne skarby i kilka worków do siedzenia. Przydadzą się, gdy dziecko będzie miało gości.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – dekoracyjne dodatki
W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć dekoracyjnych dodatków. Najczęściej przybierają one postać obrazków i grafik na ścianach w jasnych, stonowanych barwach. Tematyka tych obrazków najczęściej nawiązuje do flory lub fauny.
Dekoracje w pokoju dziecięcym to także zasłony, rolety rzymskie i poduszki. Ponieważ dzieci często traktują je jak zabawki i wykorzystują do różnych celów, warto mieć zapasowe poszewki na poduszki 40×40. Można je kupić np. w sieci salonów Eurofirany. Ta marka oferuje bardzo duży wybór różnych poszewek, które przydadzą się nie tylko ze względów higienicznych, ale także do zmiany wyglądu pokoju np. z okazji świąt.
Kolorystyka dodatków we wnętrzach w stylu skandynawskim jest dość precyzyjnie określona: żółć, jasna szarość, pastelowy błękit, seledyn, beż. Raczej nie zobaczymy w tych wnętrzach dodatków czerwonych, pomarańczowych lub fioletowych, nawet w pokojach dziecięcych.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – jak dobrać pościel
Pościel w pokoju dziecięcym, wpisująca się w styl skandynawski, przede wszystkim musi być dobrze dobrana pod względem rozmiaru. Na pewno nie powinna to być pościel 220×200 cm. Będzie za duża nawet dla nastolatka.
Dzieciom w wieku przedszkolnym na ogół kupuje się pościel długą na 180 cm. Nastolatek może spać pod pościelą o długości 200 cm. Pozostaje kwestia szerokości. Za uniwersalną uznaje się 120 cm.
Sam wygląd pościeli powinien być kolorystycznie i stylistycznie dopasowany do aranżacji wnętrza – raczej jasny, prosty, oparty na wzorach geometrycznych lub grafikach imitujących odręczne rysunki.
0 komentarzy