Pokonaj 365 schodów, czyli wieża widokowa poleca się do zwiedzania

Pogoda coraz bardziej dopisuje, a sezon turystyczny zbliża się wielkimi krokami, dlatego nadszedł czas na udostępnienie mieszkańcom Elbląga i turystom tarasu widokowego wieży Katedry p. w. świętego Mikołaja w Elblągu. Wejście na wieżę możliwe będzie w okresie od 1 maja do 15 października. Obsługę zwiedzających zapewni Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Wstęp na taras jest odpłatny – za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za ulgowy – 10 zł.

Wieża udostępniana jest od wtorku do piątku w godzinach: 10:00 – 17:00, w sobotę w godzinach: 10:00 – 14:00 i w niedzielę od godziny 14:00 do 17:00. Ostatnie wejście możliwe jest na pół godziny przed zamknięciem. Warto pamiętać, że w poniedziałki wieża jest nieczynna.

Historia katedry pod wezwaniem św. Mikołaja sięga pierwszej połowy XIII wieku. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie rozbudowywany czy odbudowywany. Po pożarze z 1777 roku ponad 100-metrowa wieża została rozebrana, a w 1907 roku zbudowano nową. Wysokość wieży wynosi 97 m, dzięki czemu katedra jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce, a najwyższą po prawej stronie Wisły. Tą samą wysokością poszczycić się może najwyższy kościół we Wrocławiu – archikatedra św. Jana Chrzciciela, a z budynków świeckich – wybudowany w 2000 roku PZU Tower w Warszawie.

Taras widokowy na wieży katedralnej jest zlokalizowany na wysokości 67,08 m, co daje możliwość spojrzenia z lotu ptaka nie tylko na Elbląg, ale także na okolice miasta. Dotarcie do tarasu wymaga pokonania 365 schodów, dlatego wybierając się na wieżę warto zaopatrzyć się w wodę i wygodne obuwie.

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register