Policja: kierowcy i piesi muszą zmienić swój sposób myślenia

Piesi powinni być ostrożni przez wejściem na jezdnię. Natomiast kierowcy musza zachować najwyższą ostrożność i uwagę zbliżając się do przejścia dla pieszych. Policja apeluje do użytkowników dróg o rozsądek.

Dwa wypadki śmiertelne w ciągu zaledwie kilku dni. Przy ul. Mickiewicza zmarł potrącony przez samochód rowerzysta. Według zeznań świadków, dość gwałtownie wjechał rowerem z chodnika na jezdnię. Doszło do tragedii. Wczoraj na przejściu dla pieszych jeden z kierowców nie zatrzymał się, gdy inni kierowcy to zrobili. Uderzył w kobietę, która zmarła w szpitalu.

Jeździmy za szybko i często bezmyślnie. Zwłaszcza zbliżając się do przejść dla pieszych powinniśmy, jako kierowcy, zdjąć nogę z gazu. Nigdy nie wiadomo, jak zachowa się osoba piesza – czy nie wejdzie szybko na pasy.

Piesi – wchodzą zbyt szybko na pasy, ignorują czerwone światła

Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Najgorsze tygodnie tego roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą czym prędzej przestawić swój sposób myślenia i postępowania w ruchu drogowym – dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności.

Przejście dla pieszych – kierowca musi zachować ostrożność!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu, bo zyskuje dalsze życie.

Ważne odblaski!

Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji. Dzięki odblaskom jest widoczny, przez to bezpieczniejszy na drodze. Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

 

1 komentarz

  • Pieszy Reply

    18 października 2017 at 13:01

    Niektórzy kierowcy powinni przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego bo chyba zapomnieli. Dziś przechodząc przez przejście ul.Robotnicza koło kościoła kierowca przepuścił panią idącą przedemną byłam już na środku przejśća a on ruszył i do mnie że mu wyskoczyłam przed maskę dodam że jestem w 36 tygodniu ciąży kierowca beszczelny totalnie ???

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register