Policja ostrzega! W święta nie będzie pobłażania dla nikogo!

Od piątku na drogach regionu ruszają policyjne działania „Bezpieczny weekend -Wielkanoc”. Przez wszystkie świąteczne dni policjanci ruchu drogowego będą dbali, by wszystkie świąteczne wyjazdy i powroty były bezpieczne.

Policyjne działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc” to już tradycja. Jak co roku policjanci drogówki wyruszą na drogi regionu by dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Szczególną uwagę zwrócą na przekroczenia dozwolonej prędkości, zareagują na popełniane wykroczenia w ruchu drogowym, sprawdzą czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa. Będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz na bieżąco monitorować płynność ruchu na warmińsko-mazurskich drogach.

Bezpiecznie do celu

Piątek- 30 marca to szczególny dzień. Z perspektywy minionych lat, to właśnie tego dnia najwięcej osób wyruszy w świąteczne podróże. W piątek funkcjonariusze drogówki w radiowozach nieoznakowanych z videorejestratorami i oznakowanych z laserami mierzącymi prędkość będą nadzorować ruch na drogach województwa. Szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, co więcej, nikt nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość w tej kwestii. Corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć – oprócz uszczuplenia portfela ryzykujemy także własne i cudze życie. To samo dotyczy pasów – nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu, robimy to dla poprawy własnego bezpieczeństwa. Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierowców, wymagane dokumenty, zwrócą uwagę na stan techniczny pojazdów.

Przez cały świąteczny weekend policjanci ruchu drogowego będą dbać o bezpieczeństwo na drogach naszego regionu. W dniach: 31.03.2018r. (sobota) w godz. 18.00-22.00, 01.04.2018r. (niedziela) w godz. 08.00-22.00 i 02.04.2018r. (poniedziałek) w godz. 08.00-22.00 – funkcjonariusze będą egzekwować zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów oraz pojazdów wymienionych w treści § 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach – tj. 2013 poz. 839).

Kierowco patrz w lusterka

Jeśli pogoda dopisze na drogach pojawią się kierowcy jednośladów- motocykliści i rowerzyści. Ta grupa na drodze ma swoje prawa, ale także obowiązki. Kierowcy aut powinni pamiętać, by odpowiednio wcześniej sygnalizować swoje manewry i patrzeć w lusterka. Motocykliści natomiast, by mierzyć siły na zamiary. Recepta na bezpieczeństwo jest wspólna dla wszystkich: to stosowanie się do przepisów – zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości, wzajemny szacunek i empatia oraz bezwzględna trzeźwość za kierownicą.

Dobre przygotowanie do każdej podróży to połowa sukcesu

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto – sprawdzić płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Kierowcy muszą sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów. Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów- to na pewno pomoże przetrwać długą, nużącą podróż.

Lany poniedziałek z rozsądkiem

Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym. Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy spowodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

W razie wątpliwości… spacerem do komendy

Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus dyngus, ale także dla wielu osób czas powrotów do domu. Warto pamiętać, że mając jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości można podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów wielu kierowców korzysta z takiej możliwości, by upewnić się czy już bezpiecznie można ruszyć w trasę.

KWP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register