Policja zatrzymuje Cię do kontroli? Zobacz jak się zachować

Jak informuje Komenda Miejskie Policji w Elblągu, od 9 lutego 2022 roku obowiązuje nowa instrukcja dla kierujących, którzy są kontrolowani na drodze m.in. przez Policję.

Prawo – konkretnie § 24. 1. stanowi, że w przypadku, gdy kontrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego lub motoroweru, kierujący tym pojazdem: zatrzymuje pojazd; trzyma ręce na kierownicy.

Na polecenie kontrolującego: wyłącza silnik pojazdu, włącza światła awaryjne, umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu, w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe.

– Przede wszystkim kierujący zatrzymany przez policjanta lub innego funkcjonariusza najpierw musi zatrzymać pojazd oraz trzymać ręce na kierownicy – mówi podkom. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Trzeba wsłuchiwać się w polecenia kontrolującego, ponieważ dopiero na jego wyraźne polecenie kierowca może wyłączyć silnik pojazdu i włączyć światła awaryjne. Ma to związek z bezpieczeństwem na drodze.

Należy zwrócić uwagę, że pasażer także jest objęty powyższą instrukcją, zatem jeśli zechce opuścić pojazd w trakcie kontroli, nie może tego zrobić w dowolnej chwili. Kierujący jednośladem nie powinni zsiadać z motocykla lub motoroweru zaraz po zatrzymaniu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register