Policjanci i strażnicy miejscy pod elbląskimi szkołami

Dziś elbląskie przedszkolaki, dzieci i młodzież wracają do szkół. Natężenie ruchu w pobliżu placówek oświatowych oraz na przejściach dla pieszych wzrasta. Kierowcy powinni zachować wyjątkową czujność w pobliżu szkół i innych placówek, do których uczęszczają dzieci.

Dzieci w wieku szkolnym nie zawsze potrafią bezpiecznie poruszać się po drogach. Należy wobec nich zastosować zasadę ograniczonego zaufania i założyć, że nie zawsze muszą zachować się w taki sposób, jak osoba dorosła, znająca przepisy.

Znowelizowane 1 czerwca 2021 r. przepisy ruchu drogowego dają pieszym bezwzględne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych. Oznacza to, że pieszy na pasach, także dopiero wchodzący na nie, ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

– Nie daje, to jednak prawa do bezmyślnego wbiegania na jezdnię pod pędzący samochód – informuje Straż Miejska w Elblągu. – Dziecko, czy inny pieszy przed przejściem dla pieszych musi się zatrzymać, następnie rozejrzeć się w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero, gdy upewni się, że droga jest bezpieczna, może wejść na jezdnię.

Nie wszystkie dzieci mogą samodzielnie korzystać z dróg. Zgodnie z art. 43 Prawa o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania oraz drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

W pierwszych dniach września strażnicy miejscy pełnią służbę w rejonach szkół oraz zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników na drodze.

Działania pt. “Bezpieczna droga do szkoły” prowadzone są przez elbląską Straż Miejską od kilku lat i co roku odbierane są pozytywnie przez uczniów, nauczycieli i rodziców.

Również elbląska policja zapowiada wzmożone patrole przy elbląskich szkołach w pierwszych dniach września.

– W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół, będą zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych – informuje elbląska policja. – Będą przypominać i uświadamiać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwrócą też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register