Policjanci kontrolowali ciężarówki. Zatrzymali trzech pijanych kierowców!

Policjanci z garnizonu warmińsko – mazurskiego przeprowadzili wzmożone działania pn. „Bezpieczny kierowca ciężarówki”. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami ciężarowymi o DMC powyżej 3,5 t. przestrzegania podstawowych przepisów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W ostatnim okresie czasu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zauważalny jest wzrost zdarzeń drogowych z udziałem kierujących pojazdami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 t. Poniżej przedstawiamy i przypominamy kilka wypadków z udziałem tej grupy kierowców.

– 7 lutego 2018 r. na drodze K65 kierujący ciągnikiem siodłowym najeżdża na tył pojazdu osobowego, którego kierujący ponosi śmierć.
– 28 lutego na skrzyżowaniu drogi K65 C z W655 w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu doszło do zderzenia dwóch ciągników siodłowych z przyczepami dłużycowymi. Jeden z kierujących zginął.
– 27 maja 2018 r. na drodze W507 w okolicach m. Cieszęta miało miejsce zdarzenie drogowe z udziałem ciągnika siodłowego z naczepą oraz autobusu rejsowego, w wyniku którego 17 osób zostało rannych, a pojazdy uczestniczące w wypadku spłonęły.
– 28 czerwca 2018 r. na drodze S-7 doszło do wypadku drogowego z udziałem ciągnika siodłowego z naczepą, pojazdu ciężarowego o dmc powyżej 3,5 t. oraz 3 pojazdów ciężarowych o dmc do 3,5 t. , w wyniku którego 1 osoba zginęła, 4 zostały ranne a pojazdy uległy całkowitemu zniszczeniu.
– 2 lipca 2018 r. na drodze W650 doszło do czołowego zderzenia dwóch pojazdów ciężarowych (w tym jednego o dmc powyżej 3,5 t.), w wyniku którego jedna osoba zginęła i jedna została ranna.

Podane powyżej przykłady to tylko niektóre z wielu tragicznych wypadków, gdzie uczestniczyli kierujący pojazdami o DMC powyżej 3,5 t. Podstawowymi przyczynami tych zdarzeń drogowych jest nieprzestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym takich jak przekraczanie dopuszczalnych prędkości oraz niedostosowanie jej do istniejących warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdów poprzedzających oraz stan techniczny pojazdów użytkowych.

Prędkość pojazdu jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania. Dotyczy to zarówno drogi przebytej w czasie określanym jako czas reakcji psychicznej i fizycznej kierowcy, zwłoki wynikającej z działania mechanizmów układu hamulcowego oraz właściwej drogi hamowania. W pojazdach o DMC powyżej 3,5 t. czynnik ten ma jeszcze większe znaczenie niż w pojazdach osobowych. Infrastruktura drogowa na terenie woj. warmińsko-mazurskiego (wąskie pasy ruchu, drzewa w skrajni, krętość dróg) również niekorzystnie wpływają na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w sytuacji, gdy kierujący pojazdami ciężarowymi nie przestrzegają elementarnych zasad bezpieczeństwa. W województwie warmińsko – mazurskim kierowcy pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 ton spowodowali:

– w 2016 roku spowodowali 44 wypadki drogowe w których zginęło 8 osób, a 48 odniosło obrażenia,

– w 2017 – 50 wypadków w których zginęły 3 osoby a 61 było rannych,

– w 2018 spowodowali  już 15 wypadków, w których zginęło 5 osób a 20 zostało rannych.

Do zdarzeń tych dochodzi głownie w godz. 06-14 oraz 14-22 w dni powszednie od poniedziałku do piątku.

Celem działań „Bezpieczny kierowca ciężarówki” jest poprawa bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami ciężarowymi o dmc powyżej 3,5 t. przestrzegania podstawowych przepisów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz reakcja Policji na wykroczenia w ruchu drogowym popełniane przez kierujących tymi pojazdami.

Podczas działań brało udział łącznie 170 policjantów, którzy skontrolowali 700 pojazdów z czego 169 o dmc powyżej 3,5 t. Policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących w tej grupie. Funkcjonariusze łącznie stwierdzili 72 nieprawidłowości dotyczące m.in. przekroczenia dopuszczalnej prędkości, przekroczenia dopuszczalnego tonażu oraz nieprawidłowości technicznych pojazdów. Kilku kierowcom zatrzymano dowody rejestracyjne za zły stan techniczny. Działania pn. „Bezpieczny kierowca ciężarówki”, będą odbywały się cyklicznie na terenie naszego województwa.

KWP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register