Policjanci w Elblągu kontrolują noszenie maseczek przez elblążan

Walka z pandemią nałożyła na policjantów nowe zadania i wyzwania. Jednym z nich jest kontrola przestrzegania przez obywateli wprowadzonych obostrzeń, nakazów i zakazów, m.in. nakazu korzystania z maseczki ochronnej w określonych okolicznościach.

Niestety niektórzy wciąż kwestionują sens i potrzebę takich działań. Dlatego policjanci wspierani przez strażników miejskich, w okresie przedświątecznej gorączki, prowadzą wzmożone kontrole w obiektach handlowych i usługowych oraz środkach komunikacji publicznej i wyciągają stosowne konsekwencje wobec osób, które swoim zachowaniem narażają zdrowie innych.

W miniony weekend (10-12.12.2021), w którym przypadła również niedziela handlowa, policjanci wspierani przez funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych odwiedzali w trakcie służby sklepy, galerie handlowe i punkty usługowe oraz te miejsca, gdzie w zamkniętej przestrzeni mogła gromadzić się duża liczba osób. Wciąż zmagamy się z pandemią covid-19 i wciąż obowiązują w związku z tym przepisy sanitarne, które nakładają na nas wszystkich pewne obowiązki. W dużej mierze właśnie od ich przestrzegania zależy to, jak długo jeszcze potrwa walka społeczeństw z wirusem.

Dlatego policjanci stanowczo interweniują wobec osób, które świadomie lekceważą obowiązujące prawo, narażając w ten sposób zdrowie i bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też innych osób. W miniony weekend przekonały się o tym osoby, które wybrały się na przedświąteczne zakupy i wchodząc do sklepu nie założyły maseczki ochronnej, co w myśl obowiązujących przepisów jest wykroczeniem zagrożonym mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Wobec osób „szczególnie opornych” na zalecenia sanitarne lub takich, które nie zgadzają się na przyjęcie mandatu, policjanci sporządzają wnioski o ukaranie do sądów. W takim postępowaniu kara może wynieść nawet dziesięć razy więcej.

Przedświąteczne kontrole

Policjanci na bieżąco monitorują poziom stosowania się mieszkańców do obowiązujących przepisów i reagują adekwatnie do sytuacji. Dlatego w czasie, gdy zmagamy się z rosnącą liczbą zakażeń oraz zwiększonym ruchem w sklepach, wywołanym m.in. przedświątecznymi zakupami, należy się spodziewać większej intensywności działań kontrolnych ze strony funkcjonariuszy. Takie kontrole są prowadzone od początku wydania nakazów sanitarnych i będą kontynuowane do końca ich obowiązywania.

Od piątku do niedzieli włącznie policjanci na Warmii i Mazurach, w trakcie kontroli prowadzonych przy wsparciu strażników miejskich, odnotowali ponad 4 200 wykroczeń polegających na nieprzestrzeganiu nakazu korzystania z maseczki w określonych okolicznościach. Ponad 480 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, a wobec 66 osób sporządzone zostały wnioski do sądów o ich ukaranie.

Zdemaskował ich brak maseczki

W sobotę (11.12.2021r.) policjanci kontrolując jedną ze stacji paliw na terenie Giżycka, zauważyli mężczyznę, który nie miał zasłoniętych ust i nosa maseczką. Podjęli interwencję. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 37-latek jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Giżycku. Mężczyzna dopuścił się przestępstwa kradzieży z włamaniem, za co ma do odbycia karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 2 miesięcy. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do aresztu, gdzie odbędzie zasądzoną karę. Za popełnione wykroczenie dotyczące niestosowania się do nakazu zasłaniania ust i nosa mężczyzna został ukarany mandatem.

Również w sobotę, wieczorem w jednym ze sklepów w Węgorzewie, funkcjonariusze interweniowali wobec mężczyzny, który nie stosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką. Jakby tego było mało, podczas legitymowania mężczyzna podał fałszywe dane. Jego wysiłki jednak nie zmyliło policjantów, którzy już po chwili wiedzieli, czemu 35-latek tak się zachował. Podczas sprawdzania jego danych w policyjnych systemach okazało się, że jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.

Mieszkaniec Węgorzewa był zaskoczony, tym że jego plan się nie udał i prosto ze sklepu pojechał na ponad dwa lata do zakładu karnego.

Ponadto został ukarany mandatem za nie stosowanie się do obowiązujących przepisów w związku z pandemią oraz za podanie fałszywych danych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register