Policjanci wręczają kierowcom…ulotki. Dlaczego?

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpisuje się w ogólnokrajowe działania pod nazwą „Łapki na kierownicę”. Policjanci rozdawali ulotki mówiące o tym, by nie używać telefonów komórkowych w trakcie kierowania autem.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem komunikatora Yanosik w dniach 14 – 25 czerwca 2017 r. zainicjowało kampanię dotyczącą przeciwdziałaniu zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie ze sobą korzystanie z telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas jazdy. Policjanci elbląskiej drogówki zwracają szczególną uwagę na kierujących naruszających ten przepis.

– Na tą okoliczność otrzymaliśmy ulotki edukacyjne, które wręczamy kierowcom podczas kontroli – mówi st. asp. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Warto przypomnieć, że popełnienie takiego wykroczenia skutkuje nałożeniem na kierującego mandatu karnego w wysokości 200 zł oraz dopisaniem do jego konta 5 punktów karnych.

To jednak tylko jedna z konsekwencji takiego zachowania. Najniebezpieczniejsze jest wydłużenie czasu reakcji kierującego. Jadąc z prędkością 100 km/h w ciągu 1 sekundy przemierzamy odległość około 28 metrów. To jeden z elementów, który wpływa na drogę zatrzymania pojazdu. Stąd, jeśli jesteśmy skupieni na telefonie komórkowym możemy nie mieć czasu na odpowiednio szybkie zareagowanie na zmieniającą się sytuację na drodze.

W naszym województwie w roku 2016 r. policja nałożyła ponad 2 100 mandatów karnych za wykroczenie polegające na korzystaniu z telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas jazdy.

W dniu 14 czerwca 2017 r. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie przeprowadziła briefing prasowy dotyczący tego zagadnienia:

O akcji można przeczytać również na stronie Komendy Główniej Policji: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/144505,Policja-i-Yanosik-edukuja-kierowcow-Rusza-akcja-Lapki-na-kierownice.html

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register