Polityczne rozpoczęcie roku szkolnego? Szef ludowców w elbląskiej „osiemnastce”

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w Elblągu miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej. Oprócz czołówki polityków samorządowych (co nie dziwi) pojawił się w naszym mieście również szef Polskiego Stronnictwa Ludowego – Władysław Kosiniak-Kamysz – co już dziwić może.

Wystąpienie szefa ludowców w elbląskiej szkole dziwi dlatego, że obecnie znajdujemy się już w okresie kampanii wyborczej – znany jest termin wyborów parlamentarnych.

Do tej pory również nie było też normą, aby w naszym mieście, podczas oficjalnej ceremonii rozpoczęcia roku szkolnego pojawiali się politycy z Warszawy, liderzy frakcji politycznych.

Tym razem jest inaczej. W elbląskiej „osiemnastce” pojawiła się czołówka polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego – marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Obecny był również związany z PSL prezydent Elbląga Witold Wróblewski. To od razu budzi skojarzenia z nadciągającymi wyborami parlamentarnymi.

Pozostaje zadać tylko pytanie czy osoba szefa PSL na rozpoczęciu roku szkolnego w elbląskiej szkole to już agitacja polityczna na rzecz konkretnej formacji czy jeszcze nie?

Już w ubiegłym roku kuratorzy oświaty, reagując na wszelkiego rodzaju agitacje polityczne w placówkach oświatowych wskazywali na niezgodność takich działań z polskim prawem.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Prawa oświatowego w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych obowiązuje bezwzględny zakaz działania partii i organizacji politycznych, który może być uchylony jedynie w drodze zmiany ustawy. Zadaniem szkoły jest przygotowanie ucznia do wypełniania obowiązków obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności” – pisał kurator oświaty z Gorzowa.

Trudno nie doszukiwać powodu obecności liderów PSL w elbląskiej szkole faktem zbliżających się wyborów parlamentarnych. Zwłaszcza, że po spotkaniu w „osiemnastce” ludowcy zaprezentowali w Elblągu swoje listy wyborcze do parlamentu w naszym okręgu.

Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 18 jest Iwona Mikulska. Za czasów kadencji prezydenta Jerzego Wilka (PiS) pełniła funkcję dyrektora Departamentu Oświaty w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Wcześniej związana z elbląską lewicą (SLD). W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała do Rady Miasta z listy KWW Witolda Wróblewskiego. Mandat radnej uzyskała, ale go nie przyjęła. Nadal więc pozostała dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 18.

1 komentarz

  • Albert Pierrepoint Reply

    7 września 2019 at 05:40

    Ale wymoczek.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register