Polityk PO: Przekop przez Mierzeję Wiślaną może nie powstać

Senator Jerzy Wcisła (PO) wskazuje, że inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej może nie powstać. Polityk obarcza za to winą Prawo i Sprawiedliwość. Informuje również, że negatywne dla przekopu stanowisko władz województwa pomorskiego jest potwierdzeniem tego stanu rzeczy. 

-PiS obraża się, że Pomorze krytykuje stan przygotowań do budowy kanału przez Mierzeję. Niestety, Pomorze ma rację – bez raportów środowiskowych, bez dofinansowania portu w Elblągu, rzetelnych analiz ekonomicznych nie ma projektu. Dzisiaj jesteśmy dalej od zbudowania kanału przez Mierzeję niż byliśmy w 2015 roku. Boję się, że PiS o tym wie i tak naprawdę wcale nie chce kanału zbudować, bo nie ma pieniędzy i szuka na kogo zwalić za to odpowiedzialność – uważa senator Jerzy Wcisła. 

Przypomnijmy, że zarząd województwa pomorskiego negatywnie ocenił plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Przesłano ją do Urzędu Morskiego w Gdyni i do wojewody pomorskiego. 

Jak poinformował urząd marszałkowski, przyjęta przez zarząd województwa pomorskiego „Opinia do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej – Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – ” jest odpowiedzią na wniosek złożony przez Urząd Morski w Gdyni w sprawie projektu budowy drogi wodnej. 

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/sprzeciw-wobec-przekopu-przez-mierzeje-co-dalej-z-wazna-dla-elblaga-inwestycja/  

Opinię władz województwa pomorskiego skrytykował poseł PiS Jerzy Wilk. 

-Negatywna opinia Zarządu Województwa Pomorskiego (w składzie Marszałek Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski, Krzysztof Trawicki, Ryszard Świlski i Paweł Orłowski) dotycząca projektu budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną jest szyderstwem z ambicji morskich i gospodarczych Elbląga oraz  przekroczeniem kompetencji Organu, który ją wydał – uważa Jerzy Wilk. – Zarząd Województwa przypisał sobie rolę organu decyzyjnego. Zarzucił Urzędowi Morskiemu niekompletność przedłożonej dokumentacji, co, jak stwierdził, nie pozwoliło mu na pełną ocenę planowanej inwestycji i jej oddziaływania. Jednak tom I „Projekt zagospodarowania terenu”, o którym mowa w  Opinii Zarządu Województwa Pomorskiego został załączony jako materiał poglądowy. Przede wszystkim, jeśli Zarząd uznał, że brak dokumentów uniemożliwia wydanie opinii, powinien wezwać Urząd Morski do ich przedłożenia. Po drugie, nie jest w kompetencji Zarządu wydanie pełnej oceny, lecz jedynie zaopiniowanie planowanej inwestycji. Zarząd zapomniał, że jest to strategiczna inwestycja państwowa i ocena podstaw ekonomicznych, analizy kosztów i korzyści społeczno-ekonomicznych dla regionu nie leżącego w granicach jego administracji daleko wykracza poza jego kompetencje. Pomija też rozwiązania prawno-organizacyjne przyjęte specjalną ustawą. Poza tym szyderczy ton, zwracanie uwagi na nieprawidłowe stosowanie pojęcia „runo leśne” i „ściółka”, czy pagórki zamiast wydmy, choć z definicji wydma jest piaszczystym wzniesieniem, podważają profesjonalizm tego dokumentu, przyjętego nawet uchwałą Zarządu. 

Poseł Wilk informuje, że uwagi zawarte w opinii, w miarę zasadności, uwzględnione zostaną w przygotowywanym wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej. 

– Dla mnie jednak, stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego jest przede wszystkim dowodem na to, że działania PO w zakresie budowy przekopu zawsze były działaniami pozornymi i tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe skutecznie przeprowadzić tą inwestycję – dodaje Jerzy Wilk.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register