Poprosił o pomoc finansową. Elblążanka przelała pieniądze

Pewna kobieta z Elbląga rozmawiała za pomocą komunikatora z poznanym w Internecie mężczyzną. Ich znajomość trwała kilka miesięcy. Po tym czasie poprosił ją o pomoc… finansową. Kobieta przelała na jego konto kilkakrotnie sporą sumę pieniędzy. Po trzeciej takim przelewie zorientowała się, że coś jest nie tak.

Schemat działania sprawcy był podobny do wcześniejszych oszustw tą metodą. Mężczyzna obcokrajowiec (ten mieszkał we Francji) na co dzień zajmował się nieruchomościami i miał salon samochodowy. W pewnym momencie pojawiły się problemy finansowe i 69 latek poprosił o pomoc… finansową.

Kobieta przelała mu na podane konto pieniądze. Później o wsparcie prosił jeszcze dwukrotnie. Łącznie na konto oszusta trafiło ponad 30 tysięcy złotych. Miał przyjechać do Polski i z nią zamieszkać. Niedługo później z kobietą próbował skontaktować się „policjant”, który stwierdził, że mężczyzna jest oszustem i również próbował (choć nieskutecznie) wyłudzić od kobiety pieniądze.  Sprawa została zgłoszona na policję.

Pokazujemy ten mechanizm aby podnosić świadomość osób, które mogą stać się ofiarą takiego oszustwa. Prośba o pieniądze następuje po kilku miesiącach kiedy wobec ofiary zostało zbudowane już zaufanie. Ofiara nie przypuszcza nawet, że „bliska” jej osoba może ją oszukać.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register