Porozumienie dla ułatwienia działalności przedsiębiorcom

Elbląscy działacze partii Porozumienie przedstawili dziś w Elblągu pakiet zmian w prawie, które mają za zadanie ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorcom w Polsce. Szczególnie jeśli chodzi o udział w zamówieniach publicznych czy też ulgi dla małych i średnich firm.

– Planowane są szerokie zmiany w Ustawie o Zamówieniach Publicznych – mówiła Renata Kobiela, elbląska działaczka partii Porozumienie Jarosława Gowina (formacja wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy). – Ten zbiór propozycji poddany jest obecnie konsultacjom społecznym.

Renata Kobiela dodała, że Porozumienie – partia koalicyjna dla PiS, która rządzi Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii stara się cały czas wprowadzać zmiany ułatwiające życie małym i średnim przedsiębiorcom.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców jeśli chodzi o zamówienia publiczne?

– Przede wszystkim chcemy uprościć tryb odwoławczy, skargowy. Teraz jest tak, że jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z rozstrzygnięciem przetargu musi złożyć sprawę w sądzie oraz wnieść dość kosztowną opłatę sądową. Chcemy aby te sprawy były znacznie tańsze. Planujemy również powołać jeden sąd w Polsce, który będzie zajmował się tego typu odwołaniami i w takich sprawach się specjalizował. Sam udział w zamówieniach zaś ma się odbywać drogą elektroniczną, aby przedsiębiorca nie musiał już składać „ton” dokumentów papierowych. Chcemy też wprowadzić tryb negocjacyjny w procesie zamówień publicznych. Chodzi nam o to, aby nawet niewielkie firmy z sektora MSP mogły brać w tych zamówieniach udział. Prawdopodobnie również wydzielimy część zamówień publicznych, które będą skierowane tylko dla małych firm.

Porozumienie chce, aby obowiązywała większa jawność w procedurze zamówień publicznych.

– Tak aby każdy obywatel mógł na ten temat uzyskać szczegółowe informacje. Dziś często tego nie ma – dodaje Piotr Opaczewski, prezes elbląskiego okręgu partii Porozumienie. – W zamówieniach publicznych chcemy odchodzić od dyktatu ceny na rzecz jakości i innowacyjności wykonania zlecenia. Projekt ten jest poddany obecnie konsultacjom społecznym.

Można się z nim zapoznać tu: https://www.mpit.gov.pl/strony/publikacje/konstytucja-biznesu-i-inne-zmiany-prawne-dla-firm/

Jeszcze w lipcu br. spodziewana jest wizyta w Elblągu minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register