Portal Kresy: Miasto blokuje ustawienie tablicy o ludobójstwie

Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga z SLD blokuje umieszczenie przez IPN w pobliżu Ronda Obrońców Birczy planszy edukacyjnej o ludobójstwie na ziemiach południowo-wschodnich II RP. Portal Kresy.pl dotarł do dokumentów w tej sprawie, zawierających kuriozalne tłumaczenia wiceprezydenta – informuje portal Kresy.pl.

Jak czytamy na łamach tego portalu:

W październiku ub. roku Oddziałowe Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Gdańsku zwróciło się z prośbą do prezydenta Elbląga, o wyrażenie zgody na postawienie w pobliżu tamtejszego Ronda Obrońców Birczy specjalnej planszy edukacyjnej o ludobójstwie na ziemiach południowo-wschodnich II RP. Podobne tablice stoją obecnie m.in. w Malborku, Grudziądzu czy Zielonce Pasłęckiej. Treść merytoryczną planszy recenzowała m.in. specjalistka ws. ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego, Ewa Siemaszko, a także pracownicy naukowi IPN. Instytut zobowiązał się do pokrycia wszelkich kosztów związanych z przygotowaniem i instalacją takiej tablicy.

W piśmie p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka zaznaczała, że działania te mają związek z nadaniem skrzyżowaniu nazwy Rondo Obrońców Birczy. Argumentowała, że plansza ma pełnić funkcję edukacyjną i przypominała, że wielu ocalałych Kresowian z Wołynia i Małopolski Wschodniej osiedliło się właśnie w Elblągu i jego okolicach, gdzie dziś żyją też ich potomkowie. Pismo wystosowano tydzień po jego oficjalnym odsłonięciu”.

Portal Kresy.pl dotarł do odpowiedzi na pismo z IPN, podpisanej przez wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka (SLD). W dokumencie z 14 stycznia br. napisano, że „po zebraniu opinii departamentów i jednostek podległych” i ich przeanalizowaniu wiceprezydent nie wyraził zgody na zainstalowanie planszy.

Więcej: https://kresy.pl/wydarzenia/wiceprezydent-elblaga-z-sld-blokuje-umieszczenie-tablicy-o-ludobojstwie-na-kresach-przy-rondzie-obroncow-birczy/?fbclid=IwAR0e6mDUimYNkKnSaTJWswA1k03TLKa5K3Vq1wUsT2yUtQaGuaDHfaMNVqI

1 komentarz

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register