Porzucone samochody na terenie Elbląga. Co za to grozi?

Często bywa tak, że pojazdy nieużywane dłuższy czas są zmorą naszego miasta i poprzez swój wygląd zaśmiecają okolice.  Bywa też tak, że są porzucane przez swoich właścicieli, bo np. nie opłaca się już ich naprawiać. Pozostawione bez tablic rejestracyjnych, zniszczone i zaniedbane odstraszają i zajmują miejsca parkingowe.

Straż Miejska może w takich przypadkach zlecić odholowanie pojazdu z drogi publicznej, z drogi w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu, zgodnie z art. 50a ust.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, który mówi, że pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

– Od początku 2018 r. straż miejska przeprowadziła 128 interwencji dotyczących pojazdów nieużywanych, z czego usunięto poprzez odholowanie 26 takich pojazdów – mówi Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu. – Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, która to pociąga za sobą wiele nieprzyjemności – zarówno czasowych jak i finansowych, przypominamy właścicielom pojazdów nieużywanych.

Będąc właścicielem pojazdu jesteś zobowiązany do:

kontynuowania obowiązkowego ubezpieczenia OC,

dbałości o jego stan techniczny,

dopilnowania sposobu jego użytkowania.   

Przestrzegaj ważnych terminów:

okresowych badań technicznych,

przed upływem ważności – przedłuż polisę OC,

do 30 dni – złóż wniosek o zbyciu pojazdu lub wyrejestrowaniu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register