Poszukiwacze sprawdzą teren we Fromborku. Czego będą szukać?

Zarząd Powiatu Braniewskiego wydał zgodę na przeprowadzenie bezinwazyjnych poszukiwań detektorem, które zostaną przeprowadzone w sadzie i ogrodzie przy Powiatowym Domu Dziecka „Słoneczne Wzgórze” we Fromborku.

Z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia takich poszukiwań zwrócili się poszukiwacze z grupy eksploratorów, działającej przy 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.

Był tu punkt oporu

— Panowie dysponują starymi mapami, uzyskali także zgodę konserwatora zabytków i nadleśnictwa — mówi Joanna Lewandowska, dyrektor fromborskiego domu dziecka.

Jak informują w swoim piśmie członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Batory” z Braniewa „w 1945 r. w okolicach obecnego domu dziecka znajdował się punkt oporu żołnierzy niemieckich, którzy byli okopani na terenie całego placu”. Placu, który teraz chcieliby sprawdzić detektorem.

Sad, gdzie zostaną przeprowadzone poszukiwania, zajmuje około 3 ha.

— To nieużywany teren, niegdyś znajdowały się tutaj ogródki — mówi Lewandowska.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Poszukiwacze spodziewają się więc znalezienia pozostałości amunicji i sprzętu wojskowego. A co w przypadku, gdy trafią na niewybuchy?

— Osoby prowadzące prace eksploracyjne stosują się do określonych zasad — mówi Joanna Lewandowska. — Gdy tylko trafią na coś, co może być niewybuchem, to informują policję, a następnie do akcji wkraczają saperzy z jednostki wojskowej.

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze. Przede wszystkim ze względu na wychowanków domu dziecka.

— Dzięki tym pracom, przeprowadzonym przez braniewskich poszukiwaczy, będziemy mieli gwarancję, że ten teren jest bezpieczny — podkreśla starosta braniewski Leszek Dziąg. — W ten sposób unikniemy sytuacji, że podczas ewentualnych przyszłych prac w sadzie spotka nas jakaś być może groźna niespodzianka.

Fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register