Potrzebujesz samochodu na krótko? Wypożycz go

Brak samochodu w dużym mieście na ogół nie jest problemem. Sprawnie działająca komunikacja, taksówki i zmotoryzowani znajomi to najpowszechniej stosowane wyjścia. W sytuacji, gdy samochód jest niezbędny, można pomyśleć o wypożyczeniu go. 
 

Kiedy warto wypożyczyć samochód?

Mieszkańcy dużych miast często świadomie rezygnują z posiadania samochodu. Powody są dość prozaiczne – wszechobecne korki, brak miejsc parkingowych, płatne parkingi. To wszystko utrudnia sprawne przemieszczanie się i generuje dodatkowe koszty. W wielu miastach, a raczej na ich obrzeżach usytuowane są parkingi P+R. W Warszawie takie parkingi są bezpłatne dla osób, które posiadają kartę miejską i są gotowe po centrum miasta poruszać się komunikacją. Jednak mało kto ogranicza się wyłącznie do poruszania po centrum stolicy. Każdy, niezależnie od tego, czy jest stałym mieszkańcem Warszawy, czy tylko spędza w stolicy urlop, czasem chce pojechać gdzieś dalej.

Jeśli samochód ma być potrzebny tylko przez krótki czas, zdecydowanie korzystniej finansowo jest wypożyczyć go. Wynajem aut w Warszawie jest nieskomplikowany. Niewątpliwie dużym ułatwienie dla klientów wypożyczalni jest możliwość odbioru samochodu w wybranym miejscu. W praktyce można sobie zamówić samochód pod dom i w tym samym miejscu go zwrócić.

Wypożyczenie samochodu krok po kroku

Wbrew pozorom, aby wynająć samochód, nie trzeba udawać się osobiście do biura lub przedstawicielstwa firmy wypożyczającej auta. W dobie internetu wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Umowę podpisuje się dopiero w momencie odbioru samochodu. Na dobrą sprawę to jeden z dwóch momentów, kiedy dochodzi do osobistego kontaktu między klientem a przedstawicielem firmy wynajmującej samochody.

Przed wypożyczeniem samochodu warto zastanowić się, jakie auto będzie potrzebne (małe czy duże, z manualną czy automatyczną skrzynią biegów, do jazdy po mieście czy w terenie), na jak długo i czy będzie potrzebne wyposażenie dodatkowe (nawigacja, fotelik dla dziecka).

Sam proces wynajmu trwa kilkanaście minut i tak naprawdę uzależniony jest głównie od jakości łącza internetowego i sprawności obsługi komputera. Wystarczy wypełnić formularz, podać swoje dane osobowe, w tym numer dowodu osobistego i opłacić rezerwację. Niektóre firmy proszą o kontakt telefoniczny w celu potwierdzenia dostępności auta w wybranym terminie.

Na odbiór auta trzeba zarezerwować więcej niż przysłowiowe pięć minut. To czas potrzebny na oględziny samochodu, ustalenie faktycznego stanu zewnętrznego (w umowie wpisana jest liczba ewentualnych zarysowań samochodu), przeczytanie i podpisanie umowy. O wszelkie niejasności trzeba pytać przedstawiciela handlowego.

Wypożyczony samochód – dokąd można nim pojechać

Jeśli bazą wypadową jest Warszawa, to po samym mieście raczej nie warto poruszać się wynajętym autem. Warszawskie autobusy poruszają się po bus pasach i sprawnie omijają korki. Natomiast ze stolicy można udać się do kilku ciekawych miejsc położonych w pobliżu. Dużym zainteresowaniem przyjezdnych cieszą się: Puławy, Nałęczów, Konstancin, Kazimierz czy Łowicz. Tu już na pewno będzie potrzebny samochód. Całodzienna wycieczka wymaga zabrania ze sobą wielu rzeczy „na zapas”, szczególnie gdy podróżuje się z małym dzieckiem. W takiej sytuacji noszenie wszystkiego na rękach na pewno nie będzie przyjemnością.

Wynajmując samochód, klient dostaje go do wyłącznej dyspozycji na terenie całego kraju. Oznacza to, że nie musi pytać, gdy zechce tym wynajętym w Warszawie samochodem pojechać np. do Zielonej Góry. O zamiarze dalszych podróży powinien poinformować firmę, w której wynajął auto. Dozwolone jest poruszanie się po krajach Unii Europejskiej. W niektórych wypożyczalniach zastrzega się brak możliwości wjazdu do Rumunii. Natomiast podróż poza granice Unii ze względów logistycznych jest zabroniona. Jeśli komuś marzy się wyprawa za wschodnią granicę Polski, samochód musi wynająć na miejscu.

Samochód na wynajem – czego nie można nim robić

Wynajmując samochód, trzeba dokładnie wczytać się w umowę, szczególnie w punkty, które mówią o tym, czego owym samochodem robić nie wolno. Firmy wypożyczające auta na ogół zgodnie nie wyrażają zgody na przewóz zwierząt i holowanie innych pojazdów. Wykluczone jest także ciągnięcie przyczepy.

Wynajętym samochodem nie może kierować kierowca, który dopiero odebrał prawo jazdy. Wymagane jest doświadczenie w prowadzeniu pojazdu minimum roczne. Niektóre firmy oczekują, że osoba wynajmująca będzie miała ukończone dwadzieścia jeden lat.
 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register