Powrót do trzeźwości jest możliwy

Alkoholizm to problem powszechny w Polsce. Dotyka on nawet 2% populacji. Wielu z nas zna osobiście kogoś, kto nadmiernie pije alkohol i jest od niego uzależniony. Uzależnienie od alkoholu odbiera wszystko: zdrowie fizyczne, psychiczne oraz pracę i rodzinę. Osoba uzależniona nierzadko czuje, że znajduje się na dnie, a powrót do trzeźwości jest niemożliwy. Tak jednak nie jest. Abstynencja jest możliwa, niemniej jednak wymaga sporej ilości pracy oraz ciężkiej walki z alkoholem.

Dlaczego ludzie sięgają po alkohol?

Inicjacja alkoholowa w Polsce następuje szybko. Już młodzież ma często pierwszy i nadmierny kontakt z alkoholem. Pojawia się on na imprezach, wycieczkach czy też po szkole. Presja rówieśnicza na picie jest ogromna, a osoby, które nie piją, często są stawiane poza grupą rówieśniczą. Na nadmierne narażenie piciem już w młodym wieku są osoby, które mają problemy w szkole czy też w życiu rodzinnym. Alkohol oferuje bowiem prostą, lecz zdradliwą odpowiedź na problemy: “Jest Ci źle? – sięgnij po piwo czy wódkę, a zapomnisz o problemach.”

Dlaczego jedni uzależniają się od alkoholu, a inni nie?

Warto zaznaczyć, że choć niemalże każdy dorosły Polak miał kontakt z alkoholem, to jednak nie każdy się od niego uzależnił. Uzależnienie jest bowiem wynikiem współdziałania wielu czynników. Narażenie na daną substancję, czyli picie jest czynnikiem kluczowym. Im więcej alkoholu jest konsumowane na co dzień, tym większa szansa na uzależnienie. Warto jednak zaznaczyć, że w rozwoju uzależnienia od alkoholu sporą rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz rodzinne. Skłonność do uzależnienia jest bowiem w dużej mierze dziedziczona. Ponadto osoby, w których rodzinach piło się nadmiernie alkohol mają zaburzone postrzeganie alkoholu i alkoholizmu. Jest on bowiem często widziany przez te osoby jako coś normalnego, jako część codziennego życia. Ponadto zauważono, że pewne choroby fizyczne i psychiczne mogą sprzyjać rozwinięciu się alkoholizmu. Bezsenność, przewlekły ból czy depresja często skłaniają różnych ludzi do podjęcia próby leczenia się alkoholem. Próba taka powoduje krótkotrwałą ulgę, choć nie leczy samego problemu, a najczęściej wręcz go wzmacnia.

Dlaczego ważny jest profesjonalny detoks?

Uzależnienie od alkoholu i jego leczenie należy rozumieć jako długą i wyboistą drogę do domu. Zdecydowanie się na walkę z uzależnieniem oraz zauważenie swojego problemu możemy przyrównać do zapalenia silnika samochodu. Następnie czeka nas trudne skrzyżowanie jakim jest proces odtruwania oraz ewentualny zespół odstawienny. To bardzo trudna część walki z nałogiem.

Ośrodek Detoks Fenix pozwoli na przeprowadzenie odtruwania w sposób profesjonalny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich terapii zdecydowanie złagodzone zostają objawy zespołu odstawiennego. Nie musisz cierpieć podczas walki z nałogiem. Zanim wyruszysz w dalszą trasę walki z uzależnieniem musisz jednak przejść przez to trudne skrzyżowanie, jakim jest detoks. Powrót do trzeźwości jest możliwy. Bez przebycia tego procesu nie jest jednak możliwa skuteczna walka z nałogiem.

1 komentarz

  • Ela Reply

    20 października 2022 at 20:14

    Detoks najlepszy jaki mi sie przytrafił. Polecam Ela

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register